54 sayfalık ince bir kitaptan Dünya’ya: Halil Cibran / Ermiş

Felsefe yazarı, mistik şair ve aynı zamanda ressam olan Halil Cibran’ın 1923 yılında basılan ve en ünlü eseri olan Ermiş; elli dört sayfadan oluşan ince bir kitaptan fazlası, dünya üzerinde insanlığa bırakılabilecek kıymetli bir mirastır.

El Mustafa’nın on iki yıldır kalmış olduğu, yıllarca kendisine yurt olan kentten ayrılırken, kent halkının ona son kez sorular sorması ve El Mustafa’nın etkileyici, bir o kadar da düşündürücü cevaplar vermesiyle başlayan kitap toplam yirmi altı adet şiirden oluşmaktadır. Kitaba dair sayısız övgüler bir yana,  Amerika’da İncil’den sonra en çok satan kitap olmuştur.

Adeta kitaplığınızın altın bileziğidir. İnsan ruhuna farklı bakabilmeyi öğretirken, aslında sorulan her sorunun cevabının, kişinin kendi özünün parçalarında gizlendiğini vurgular. Hakikat kişinin kendisidir. İnsan, hiçbir fark gözetmeksizin bir bütündür. Yaşam sevgi ile yoğurulan, hoşgörü ile sürdürülendir. Bunu kavradığımızda, İşte o zaman, nefes almak bir mana kazanacaktır.

Okumaya başlamadan önce, insanlığın önüne koyulan tüm sıfatları portmantoya asın. Kendinizi, cümlelerin derinliklerine bırakın. Kelimeler arasında dilediğiniz gibi gezinirken, El Mustafa’nın ayrılmak üzere olduğu kentte halkın içinde sizin de, ona sorular sorduğunuzu hayal edin ve sonrasında kendinizi rüzgarın üstünde anlık bir dinlenmeye bırakın…

”Ey Orphalse halkı, güzellik hayattır, kutsal yüzündeki peçeyi indirdiğinde hayat. Fakat hayat da sizsiniz, peçe de. Güzellik sonsuzluktur, aynada uzun uzun kendini seyreden. Fakat sonsuzluk da sizsiniz, ayna da.” (sayfa 42)

 

Nur Kutbay

Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

1 Comment

  1. Berna

    19 Mayıs 2017 at 15:50

    Merhaba, Halil Cibran’ın kitabıyla ilk metrobüste güzel bir insan sayesinde karşılaştım sonra da sizin yazınızı gördüm. Okumam için adeta önüme çıkar durur bu kitap, eminim çok güzeldir elime ulaşınca hemen başlayacağıım. Siz değerli sanatkaravanı yazarları, okuduğunuz ve farlı bulduğunuz her kitaptan burada bahseder misiniz? En azından haftada bir kere.Akıllarımızın en çok da göüllerimizin ihtiyacı var. Sonsuz teşekkürler hepinize.Ruhumu dinlediğim tek yer burası, dinlediğim zaman ise okurken.Sevgiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
60 Yıllık Erler Film Arşivi Artık İnternette Yer Alacak

Türker İnanoğlu tarafından 1960 yılında İstanbul’da kurulan yapım şirketi Erler Film, 205 film, 4264 bölüm televizyon dizisi ve birçok müzik ve...

Kapat