6 Saniyede Dünya Edebiyatı Klasikleri

Dünya durmak bilmiyor ve teknoloji son sürat ilerliyor. Dünya edebiyatı denildiği zaman artık akıllara o devasa kitaplar yerine iki saatlik filmler, televizyon dizileri geliyor derken, Youtube çıtayı arşa çıkaracak bir hareket yapıyor. Vine’dan esinlenerek geliştirdiği bu yenilik sayesinde dünya edebiyatı klasiklerini bizlere 6 saniyede sunuyor. Uzun reklam seyretmeye vakit bulamayan kullanıcıları hedef alan, geçme opsiyonu olmayan, bu 6 saniyelik yeni reklam formatı kapsamında, ajanslardan edebiyat klasiklerini 6 saniyeye sığdırmaları istendi. Geçmişi günümüz teknolojisi ile harmanlayınca ortaya çıkan bu yaratıcılık, tadından yenmeyecek bir kıvamda doğrusu. İşte birkaç örneği:

80 Günde Devri Alem 

Jules Verne’nin 1872 yılında yazdığı macera romanı 21. Yüzyıl tekniği ile karşımıza çıkıyor.

Jane Eyre 

Charlotte Brontë’ın 1847’de yayımladığı roman; toplumda, kadınlara yakıştırılan rolleri redderek, kendi ayakları üzerinde duran bir kadının hikayesini konu alır.

Romeo ve Juliet 

William Shakespeare tarafından yazılmış bir oyun olarak klasikleşen eser de; iki düşman ailenin birbirini seven gençlerinin aşk hikayeleri konu alırken, 6 saniyede mizahi ve tatlı bir düşünce ile anlatılmış.

Don Kişot 

Miguel de Cervantes Saavedra’nın hayal ile gerçeği birbirne karıştırdığı, şövalyeliği mizahi bir şekilde ele aldığı romanıdır. Video da altı saniye içinde ihtiyar Alonso’yu görürüz.

Dönüşüm 

Franz Kafka’nın aile ilişkilerini ele aldığı efsaneleşmiş klasiğidir. Altı saniye ise kitabın ilk cümlelerini yansıtır: “Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.”

Alice Harikalar Diyarı’nda 

Charles Lutwidge Dodgson’ın 1865 yılında yazdığı eserinde; Alis adında ki bir kızın tavşan deliğine düşerek fantastik yolculuğu ele alır.

Moby Dick 

Herman Melville’ın ‘’Bana İsmail deyin.’’ Cümlesi ile başlattığı eserde; Moby Dick isimli balinanın peşinde olan bir kaptanın maceraları anlatılır.

Hamlet 

Shakespeare’in en uzun oyunu, İngiliz Edebiyatı’nın en etkileyici trajedilerinden biri olan Hamlet’in hikayesi de 6 saniyeden nasibini almıştır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.