66 Yaşındaki Fotoğraf Sanatçısı Dünyaca Ünlü Tabloları Siyah Beyaz Canlandırdı!

Amerikalı fotoğraf sanatçısı Laura Hofstadter, dünyaca ünlü tabloları yeniden yorumladı. Sanatçı hazırladığı projede, tabloları canlandırarak kendi yarattığı siyah beyaz portre çalışmalarını yayınladı.

66 yaşındaki fotoğraf sanatçısı, yarattığı projede eğlenmesinin yanı sıra sanatta yaşın bir öneminin olmadığını da vurguluyor. Edvard Munch’un Çığlık tablosundan, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sına pek çok ünlü eseri yeniden yorumlayan Laura Hofstadter’in çalışmaları ise şöyle:


Esperanza – George Frederick Watts

 Whistler’s Mother – James Mcneill Whistler

Girl With A Pearl Earring – Johannes Vermeer

Mezzetin – Jean-Antoine Watteau

The Scream – Edvard Munch

 The Son Of Man – Rene Magritte

Self Portrait – Judith Leyster

 Mona Lisa – Leonardo Da Vinci

Dante Alighieri – Sandro Botticelli

St Agatha – Piero Della Francesca

Absinthe Drinker – Pablo Picasso

Self Portrait – Rembrandt

Cafe Singer – Edgar Degas

1 Yorum

 1. Avatar

  Başak Burcu Eke

  03 Ekim 2017 en 12:17

  Size değil fotoğraf sanatçısının işlerine bir eleştiri getirmek isterim.
  BİR TEK MUNCH ÇIĞLIK OLMAMIŞ…
  Çığlık bir ses sonuçta. Sesi resmetmek çiçek, böcek ya da insan resmetmeye benzemez. Çığlık ne için atılır? Yardım için … Burada çığlık atan kişinin yardım istediği fikri hangimizde uyanıyor. Hiç birimizde…
  Bu çığlık, toplum içinde sıkışmış ve uzakta kalmış kişinin başka dip sanrı ve sancıları ile attığı içini boşaltma çığlığı… Munch, bu kadar derin içerikli bir çığlığı RENK ve EĞRİ ÇİZGİSELLİK ile dışa vurmuş.
  Siyah beyaz foto onun neyi başardığını nasıl muhteşem bir şekilde bizlere gösteriyor. Çünkü renk ve eğrisel anlatım bu fotoğrafta yok.O yüzden öylesine biri bağırıyor olmuş.
  Oysa toplum dışı olmasını ya da dışlanmışlığını bize Munch, uzakta köşede bir kadın ve bir erkek şeklindeki toplum temsili ile sunar. Attığı çığlığın ne kadar yüksek olduğunu içindeki kaos ve tepkiselliği çığlık atan adamın hali ile sunar. Solda önde çığlık atan adam ahşap düzlemde dururken çizgisel perspektif ile uzayıp giden durumda bir ilerleme hali değil donup kalma durumunu sunar. O çığlığın nasıl göklere ulaşmadığını, soğuk renk grubundan mavi ile bize sunar. O çığlık bir yere kadar yükselir ve çığlık atan kişiye baskı unsuru olan bir içsel duruma döner. Onu yukarıda kesen ise sıcak renk gruplarından kırmızı tonlarıdır. Çığlığın rahatlama vereceği fikri ile soğukluk aslında sonrasında yarattığı baskı ile damarlarınızda hissettiğiniz sıcaklık.
  Munch çığlığını duymadıysak üzülmeyelim nitekim kendi döneminde de duyan olmamış.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.