68. CANNES FİLM FESTİVALİ

Sinema dünyası bugünlerde oldukça hareketli. Bütün gözler Fransa’ya, Cannes Film Festivali’ne çevrilmiş durumda. Bizim açımızdan, geçen seneden sonra pek de heyecan verici olmayacak gibi görünse de kısa metraj dalında Ziya Demirel bizi temsil edecek ve eminim ki bizi gururlandıracaktır.

Aslında bu sene festivalde pek çok ilgi çekici olay var. Öncelikle festivalin afişi dikkatleri çekiyor. Afişte 1982 yılında yaşamını yitiren büyük İsveçli aktris Ingrid Bergman’ın “Casablanca” filminden bir kare yer alıyor. Hitchcock filmleriyle yıldızı parlayan, üç kez Oscar kazanan büyük oyuncu bu sene 100. yaşına giriyor.

joel-ethan-coen

Festivali biraz daha irdeleyelim isterseniz; Xavier Dolan, son yıllarda bu platformda filmleri ile görmeye alışık olduğumuz bir isimdi. Ancak bu sene jüri koltuğunda görüyoruz kendisini. Onun haricinde ilk defa Cannes Film Festivali’ne iki kişi birden başkanlık yapacak; Joel ve Ethan Coen. Bu ikilinin Cannes ile uzun bir geçmişi var. 1991 yılında “Barton Fink” ile Altın Palmiye’yi alan ikili, bir kere de “Grand Prix” ödülünü, iki kez de “En İyi Yönetmen” ödülünü aldılar. Şimdilerde “Hail Caesar!” adlı film ile beyaz perdeye dönmeyi planlıyorlar. Çok sağlam bir film geliyor benden söylemesi. Başrollerinde George  Clooney ve Scarlett Johansson gibi isimler var.

Festivalin açılışı da ayrı bir olay oldu bu sene. 1987’den beri ilk defa bir kadın yönetmenin filmi ile açıldı festival. Sinema kariyerine oyunculukla başlayan ancak son yıllarda senarist ve yönetmen kimliğine bürünen Emmanuelle Bercot’un “La Tete Haute” adlı filminin prömiyeri ile açıldı 68. Cannes Film Festivali. Ayrıca “Onur Ödülü” de ilk defa bir kadın yönetmene takdim edilecek. Bugüne kadar 25’den fazla kısa ve uzun metrajlı filme imza atan usta yönetmen, senarist ve fotoğrafçı Agnes Varda alacak bu ödülü. Altın Palmiye alamamış usta yönetmenlere verilen bu ödül Woody Allen, Clint Eastwood gibi isimlere de geçen senelerde takdim edildi.

amy-belgesel

Festivalde prömiyerini yapacak bir diğer yapıt ise 27’ler kulübünün son üyelerinden Amy Winehouse’un hayatını anlatan “Amy” adlı belgesel olacak. Benim de merakla beklediğim belgeselin yönetmen koltuğunda daha önce efsane F1 pilotu Ayrton Senna’nın hayatının işlendiği “Senna” adlı belgesel ile tanıdığımız Asif Kapadia oturuyor.

Gelelim artık Altın Palmiye için yarışacak yapıtlara. Üç favori gösteriliyor bu sene.

dheepan

İlk olarak; Jacques Audiard’ın “Dheepan” adlı filmi var bu listede. Yönetmen en son 2012 meşhur Fransız aktris Marion Catillard’ın başrolünde olduğu “Pas ve Kemik” adlı filmi çekti ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü aldı.

cannes-film-festivali

İkinici olarak; Nanni Monetti imzası taşıyan “Mia Madre” filmi var favoriler arasında. İtalyan yönetmen bu dalda 2001 yılında da zafere ulaşmıştı. “Oğul Odası” adlı filmi ile hem Altın Palmiye’yi almış hem de İtalya’nın Oscar adayı olmuştu.

Son favori ise yine bir İtalyan olan Paolo Sorrentino’nun “Youth” adlı filmi. 2004 yılında “Aşkın Bedeli” adlı yapıtıyla yine adaydı bu dalda Sorrentino ancak Michael Moone’un “Fahreheit 9/11” adlı siyasi belgeseline kaptırmıştı ödülü. Başarılı yönetmen dört yıl sonra “IL DIVO” filmi ile Altın Palmiye olmasa da Özel Jüri ödülünü aldı.

Diğer aday filmler ise şu şekilde;

Sicario: Denis Villeneuve,
The Sea of Trees: Gus Van Sant,
Louder Than Bombs: Joachim Trier,
Saul Fia: Laszlo Nemes,
Mon Roi: Maiwenn,
The Lobster: Yorgos Lanthimos,
Macbeth: Justin Kurzel,
Umimachi Diary: Hirokazu Kore-Eda,
Shan He Gu Ren: Jia Zhang-Ke,
Nie Yinniang: Hou Hsiao Hsien,
Carol: Todd Haynes,
Il Racconto Dei Racconti: Matteo Garrone,
Margurite et Julien: Valerie Donzelli,
La Loi du Marche: Stephane Brize,

Nefes kesici bir  festival bizleri bekliyor. Daha nice Canneslara nice Nuri Bilgelere nice Yılmaz Güneylere…

Sanatla kalın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Ara Güler ve Zülfü Livaneli 22. Nürnberg Film Festivali’nin Konuğu Olacak!

Bu yıl Nürnberg'de 22. kez gerçekleştirilecek olan Türkiye - Almanya Film Festivali'ne Ara Güler ve Zülfü Livaneli konuk olacak. 4...

Kapat