70 METRE UZUNLUĞUNDAKİ BAYEUX DUVAR HALISI

Bayeux Duvar Halısı Ortaçağ Avrupası’nda üretilmiş en önemli ve ilginç sanat eserlerinden biridir. Eserin İngiltere’nin istilası sonrası yaklaşık olarak 1073-1083 yılları civarında yapıldığı kabul ediliyor. Halı, Fransa’nın Bayeux kentindeki Musée de la Tapisserie de Bayeux’da sergilenmektedir. Boyu yaklaşık olarak 70 metredir. Katedralde payeden* payeye uzatılarak sergilenmiştir.

*Paye: Yapıda taşıyıcı ayak.

bayeux-halisi-

Bayeux halısı, Romanesk döneminin en büyük ve en iyi korunan resimsel yapıtlarından biridir. Ayrıca Erken Hıristiyanlık Sanatı’nın dinsellik içermeyen nadide örnekleri arasındadır.

Halıda tarihi bir olay anlatılmaktadır. Halı, olaylar tazeyken hazırlanmıştır ve İngiltere’nin Normandiya’lı Fatih William tarafından işgali konu alınırken, geri planda siyasi entrikalar da anlatılmıştır. Sahnelerin üzerine okuma bilenler için Latince başlıklar vardır. İşlemeyi oluşturan parçalardan bir tanesi de bir din adamı ve bir kadının suratına vurmaktadır. Bu olayın başlığı olan Latince yazının üzerindeki metin, anlaşılır şekilde çözümlenememiştir. Bu şeklin altında da iki çıplak insan resmi bulunur. İnsanlardan bir tanesinin cinsel organı özellikle resmedilmiştir. Tarihçiler resmedilen bu sahnenin, o dönemde bilinen bir skandala ait olduğunu öne sürmektedir. Sahne, işlemenin sonraki dönem kopyalarında sansürlenmiştir. İşlemede anlatılan öykü sırasında gerçekleşen beklenmedik bir doğa olayı da resmedilir. 1066 yılı dünyadan görülen Halley kuyruklu yıldızı, Orta Çağ inanışına göre yaklaşmakta olan felaketin habercisi olarak değerlendirilmiştir. Harold’un tahta çıkışından 4 ay sonra görünen kuyruklu yıldız, Fatih William tarafından da zaferinin ilahi bir işareti olarak değerlendirilmiştir. Bu halı bir nevi savaşın gözler önüne serilmesini sağlamıştır.

bayeux-halisi

Bayeux halısı, Fatih William’ın kardeşi Bayeux Piskopozu Odon tarafından ısmarlanmış ve Bayeux Katedrali’nin 1077’de ki kutsama töreni için hazırlanmıştır. Kraliçe Matilda’nın sarayında çalışan kadınlar tarafından işlenmiştir. Halıyı tasarlayanlar ise askeri bilgiye sahip olan erkeklerdir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.