71. CANNES FİLM FESTİVALİ ‘SHORT FİLM CORNER’DA TÜRKİYE’DEN KISA FİLMLER DE YER ALACAK

Bu yıl 8 – 19 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Cannes Film Festivali’nin Short Film Corner (Kısa Film Köşesi)’da Türkiye’den kısa filmler de yer alıyor. Short Film Corner’daki filmler; Koşu, Kazak, Su, Başlangıç, Prelüd/Başlangıç, Stranded ve Uyanış.

KOŞU

Hikayesi yakın bir gelecekte geçen ‘Koşu’ filmi Yalçın Konuk tarafından yazıldı ve yönetildi. Başrollerini Sercan Badur’un ve Hüseyin Çelebi’nin paylaştığı film için Yalçın Konuk, gizemini koruması adına film ile ilgili “Sercan uzun bir sokağın başına koşarak gelir. Bir şeyden ya da birinden kaçmakta ya da korkmaktadır.” demekle yetindi. Filmin müzikleri Tolga Tümözen’den.

KAZAK

Başrollerini Fatih Dinçer ve Ömer Faruk Avcı’nın paylaştığı “Kazak” kısa filmi, bu yılki Cannes Film Festivali’nde “Cinéfondation” kapsamında yarışıyor.

Film, Birinci Dünya Savaşı sırasında, çatışmada esir düşen Rus Çarlığı Subayı Viktor ile Osmanlı Subayı Musa arasında çatışma/tutsaklık ilişkisiyle başlayan bir iletişim sürecini konu alıyor. Filmde Savaş süreci boyunca iki asker arasında yaşanan duygu değişimleri ve içsel sorgulamalar, dönemin tarihi şartları göz önünde bulundurularaka inceleniyor.

WATER/SU

İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencilerinden Tolga Okur’un yönettiği Water (Su) isimli kısa filmin başrollerinde Alper Uzun ve Oğuzcan Koçyiğit’in yer alıyor.

İki yakın arkadaş ve iki gezgin olarak yola çıkan Deniz ve Sualp, Trakya’nın çorak ve ıssız topraklarında yolda başlarına gelen bir arızadan dolayı yaşamsal bir mücadeleyle baş başa kalıyorlar.  Bu iki arkadaş “susuzluk” sorununu aşmak için çeşitli yöntemler düşündükleri halde, umutlarının tükenmesiyle iç hesaplaşmalar yaşamaya başlıyorlar.

BAŞLANGIÇ

Ömer Sevinç’in senarist ve yönetmenliğini yaptığı “Başlangıç” filmi, Ruslar tarafından esir alınan Türk Savaş Muhabiri Mehmet ile Ukraynalı asker Ivan’ın esir kampından kaçma hikayesini anlatıyor. Film, farklı dilde konuşan iki insanın birbirine yardım ederek hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.

PRELÜD/BAŞLANGIÇ

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi araştırma görevlisi Onur Keşaplı’nın yazıp yönettiği ve Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi araştırma görevlisi Gülbike Keşaplı’nın sanat yönetmenliğini üstlendiği kısa film Prelüd/Başlangıç’ın, başrolünü Can Söylemez, yardımcı rolleri ise Ebru Atilla Sağay, Barış Kolik ve Gülbike Keşaplı üstleniyor.

STRANDED

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya bölümü öğrencileri Onur Erdurak, Canberk Günay, Murat Etyemez ve Ali Galip Özkaya’nın çektikleri “Stranded” adlı kısa film, distopik bir gelecekte, ‘Evlerimizde Güvendeyiz’ sloganını kullanarak vatandaşlarının evlerinden dışarı çıkmamalarını sağlayan ve onları sıkı bir kontrol altında tutan bir hükümete karşı duran bir adamın hikâyesini anlatıyor.

UYANIŞ

Yönetmen Ozan Takış’ın 2013 yılında press makinesine sıkışarak hayatını kaybeden çocuk işçi Ahmet Yıldız’ın anısına çektiği ”Şekirê Pembû” filminin ardından, kapitalizme bir eleştiri olarak çektiği “Uyanış” filmi Cannes Film Festivali Short Film Corner’a seçki bölümünde yer alıyor.

 

KAYNAKÇA:

https://kulturlimited.com/2018/05/08/71-cannes-film-festivali-short-film-cornerda-turkiyeden-kisa-filmler-yer-aliyor/

http://blogs.elpais.com/.a/6a00d8341bfb1653ef019102287039970c-pi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.