8 Mart Kadınlar Günü Sergisi “Kybele” Açıldı

25 sanatçının birbirinden farklı kadın betimlemelerinin yer aldığı eserlerinden oluşan Kybele adlı sergi, Trump Art Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

Toprak gibi hayatı içinde barındıran kadın, Neolitik ve Kalkolitik çağlarda, Hitit ve Frigler döneminde tanrıların en büyüğü olan “Ana Tanrıça” olarak taçlandırılmış ve “Kybele” adıyla da biliniyor. Kybele aynı zamanda bolluğu ve bereketi de simgeliyor. Çatalhöyük başta olmak üzere birçok yerleşim yerinde yapılan kazılarda bulunan Ana Tanrıça figürleri, anaerkil bir yaşantıya işaret ediyor.

Kybele karma sergisinde; Aslı Ekim, Aylin Örücü, Büşra Ürer, Çiğdem Boztaş, Dilara Çakal, Erdi Korkmaz, Esen Murat Güler, Flaneurbabel, Gizem Altun, Gökhan Gümülcine, İrem Hakyemez, Mehmet Babat, Meltem Karakuyu, Murat Turan, Nazlı Işık, Olca Düzgün, Özlem Gedizlioğlu, Seren Ceren Asyalı, Sonia Ruskov, Suna Doğruyol, Suna Tüfekçibaşı, Sümeyye Aydemir, Şinasi Göktürkler, Turan Büyükkahraman ve Ümit Gündoğ olmak üzere 25 sanatçı eserleriyle yer alıyor.

Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği sergi, 1 – 31 Mart tarihleri arasında Trump Alışveriş Merkezi B3 katında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilir.

Sergiden tablolar:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.