89 Yaşında Büyükanne Lena’nın Hayran Kalacağınız Seyahat Yolculuğu

Yalnız seyahat etmeyi sevenlerin sayısı bu sıralar artışta… Her bir yolculuk yeni bir ufuk kapısı açıyor insana. Hele ki yalnız yolculuk hiç bitmeyecek bir aşk gibi… Birde bu yolculuğa 80’li yaşlarınızda gerçekleştirmeye karar verdiyseniz apayrı bir serüven çıkıyor karşımıza. Sosyal medya da karşıma çıkan ve imrenerek takip ettiğim bir örnek; 89 yaşında ki nam-ı değer ‘Büyükanne Lena’nın seyahat yolcuğu…

Sibirya‘nın Krasnoyarsk kentinde yaşayan 89 yaşındaki Elena Mikhailovna, kendisine hayran bıraktıracak bir emeklilik rotası çizmiş. Yaşadığı ciddi sağlık problemlerine rağmen dünyayı gezmekten vazgeçmiyor, aksine bunun kendisi için çok da yararlı olduğunu düşünüyor.

Gazeteciler tarafından ‘Lena Nine’ olarak anılan Ekaterina Papina, ilk yurtdışı seyahatini 40 yaşında Polonya‘ya yaptığını belirterek, “Daha sonra Prag ve Almanya’ya gittim. Son 5 yıldır Karlovy Vary’ye gidiyorum, orada çok iyi tedavi sunuyorlar. Almanya ve Türkiye’ye de gittim” dedi. Ciddi sağlık problemlerinden kastımız gerçekten ciddi. Mesela körlüğe yakın bir görme problemi var. Büyükanne Lena’nın ama bunun gezmeye engel olmadığını düşünüyor.

Seyahat fikrinin, 6 yıl önce arkadaşlarından geldiğini anlatan Büyükanne Lena, “Niye evde oturuyorsun, diye sordular. Ben de, beni ülkeden çıkarmazlar, yabancı ülkeye de sokmazlar ne de olsa çok yaşlıyım, dedim. Seyahat acentesine git, dediler. Gittim. Hemen pasaport yaptılar. Şimdi yılda iki kez yurtdışı yapıyorum. Arkadaşlarım kıskanıyor.” diyor.

89 yaşındaki Büyükanne Lena tam bir seyahat tutkunu sırt çantası takıp görmek istediği yerlerin rotasını çiziyor. Büyükanne Lena’nın ünlü olmasını sağlayan ise dünyayı gezen başka bir gezgin Moskovalı Ekaterina. Karşılaştıkları bir seyahatte Büyükanne Lena’nın fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaşmış. Büyükanne Lena’yı takipçileriyle paylaşırken yazdığı yazı ise adeta bu sevimli nineyi özetler nitelikte…

Sizi muhteşem bir insanla tanıştırmak istiyorum.

Geçenlerde Vietnam’a yaptığım gezimin ikinci gününde Rusça konuşan birine rastladım. Yaşlı bir kadın yanımdaki sandalyede oturuyor ve garsona acılı yemek yemek istemediğini anlatmaya çalışıyordu. Bu yaşlı kadının yanında daha genç bir kadın vardı, ben de “tatile çıkan tatlı anne-kız” şeklinde düşündüm çünkü bizim yaşlılarımız pek tatile çıkmaz. Ve onlara yardım etmek için çeviri yapmaya karar verdim, fakat öğrendim ki onlar anne kız değil az önce tanışan iki yabancıymış. Baba Lena ( kendini böyle tanıtıyor) buraya tek başına gelmiş. Tamamen kendi başına. Krasnoyarsk’dan Vietnam’a… Ve 89 yaşında!”

‘Yine de bir hayli yaşlı birisi için dünyayı gezmek ağır gelmiyor mu?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Çocukluğumdan beri ağır işlerde çalıştım. Savaşın kıtlık ve soğuk yıllarını da yaşadık. Muhtemelen çelikleştik. Bazen kendim de şaşırıyorum, bunu nasıl yapabildim, diye. Galiba Tanrı bana güç veriyor. Baksanıza kaç yıldır yaşıyorum.”

Büyükanne Lena tüm seyahat etmek isteyip de göze alamayanlara sesleniyor; ‘Akranlarıma şunu söylemek istiyorum, seyahat etmekten korkmayın. Ben korkmuyorum. Dünyayı görmek gerek ve bu çok yararlı.’

Bu sevimli ninemizi nam-ı değer ‘Büyükanne Lena’yı yakından takip etmek istiyorsanız ınstagram hesabı: @babushka1927…

gezgin-babaanne-1

gezgin-babaanne-2

gezgin-babaanne-3

gezgin-babaanne-4

gezgin-babaanne-6

gezgin-babaanne-7

gezgin-babaanne-8

gezgin-babaanne-9

gezgin-babaanne-10

 

1 Yorum

  1. Avatar

    Nizamettin

    24 Kasım 2016 en 19:34

    Yazınızın başlığında anlatım bozukluğu var. “Seyahat Yolculuğu” yanlış… Ya sadece seyahati kullanın ya da yolculuğu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.