90’ların ve 2000’lerin Unutulmaz 15 Türkçe Pop Klibi!

Geçen yılların eskitemediği bazı şeyler var ki bugün bile baktığınızda aynı tadı alabiliyorsunuz. 90’lardan ve 2000’lerin başından bugünlere bazı klipler, şarkılar ve sanatçılar hâlâ o zamanki kutsallığını koruyabiliyor. O günlerden bugünlere ulaşan işte bu şarkılar ve klipler adeta bir zaman makinesi görevi görüyorlar. Öyle ki bazı şarkıların klipleri o zamanın imkanlarıyla neler ortaya çıkarılabildiğinin en önemli göstergesi oluyor.

Unutmayın, geçmişe dair tüm anılar şarkıların melodisinde saklanır. Hadi şimdi bulunduğumuz noktadan geriye bakarak zamanın bize neler bıraktığına bakalım:

15. Sezen Aksu – Yanmışım Sönmüşüm

Tanıdığımız birçok sanatçının oyunculuklarıyla çekilen klip, bize otel odalarındaki farklı hayatları sunuyor. İntihar etmeye çalışan Levent Yüksel, kızıyla yaşayan Nejat İşler, sevgilisiyle tartışan Serkan Altunorak ve daha birçok hayat… Aslında otel odası sadece bir simge, klip dünyada ne kadar çok farklı hayatın yaşandığını gözler önüne seriyor.

14. Manga – Dünyanın Sonuna Doğmuşum

Manga’nın bundan 10 yıl önce bile bugünü çok iyi yansıttığı bir kliptir. Teknolojinin zararlı getirilerine yapılan vurguyu, kapitalizmin insan üzerindeki etkilerini, kız kardeşlerin programıyla yapılan ironileri ve şov dünyasının sahteliğinin gözler önüne serilişini izliyoruz. Televizyonun karşısında vaktini geçiren bir adamın izlediği programlara katılması sonucu elinde kazandığı tek şey olan olan halıyla dönmesi ve çerçevesinde gerçekleşen olaylar aslında bugünden çok da farklı değil…

13. Hepsi – Kalpsizsin

Dağıldıklarında biz de dağıldık… Sanatın, sadece kamera karşısında geçip şarkı söylemekten ibaret olmadığını gösteren bir gruptu Hepsi. Hemen hemen her kliplerinde koreografili dans ettiklerine şahit oluyoruz. Bu klipte de hem senaryo hem nitelikli dans gösterileri, kostümler ve dekor olması, kızların zamanında işlerini ciddiye aldıklarını gösteriyor.

12. İzel – Şak

İşte dansın, şarkıyla birleştiği kliplerden biri daha. Şarkının oryantalist havasıyla birleştirilen dans koreografisi ortaya kaliteli bir klip çıkarmış. Eminim içinizden bazıları, bu klibi izlerken İzel’in ve dansçılarının yaptığı hareketleri yapmaya çalıştı…

11. Levent Yüksel – Bi Daha

Film tadında bir kliptir kendisi. Ayrıca şarkının sözlerinin tam anlamıyla senaryoya aktarıldığı sevimli bir kliptir. Geceden sabaha hovardalık peşinde koşan Levent Yüksel, dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına yani karısının eteklerine geri dönmüştür. Yapması gereken tek şey son derece kızmış eşini ikna etmeye çalışmasıdır.

10. Gökhan Özen – Civciv

Ya gerçekten yaratıcı bir klip değil mi? Gökhan Özen, yıllar öncesinden hareketli fotoğrafı bulmuş daha ne olsun. Şarkısı da klibi de kesinlikle muhteşemdir. Özen’in o zamanki yakışıklılığını da belirtmeden geçmeyelim. Kızlar kendisine tam anlamıyla bayılırdı. Özen için zirve dönemlerdi.

9. Faruk K – Azar Azar

Faruk K ve şarkıları ayrı birer dünyadır. Tüm estetikliğiyle dansçıları eşliğinde dans eden sanatçı, kendine özel hareketleriyle klibe renk katar. Yine o da Sezen Aksu gibi klibinde çeşitli karakterlere yer vermiştir. Ayrıca şarkıda “niyetimi bozamam” dediği anda yaptığı hareket bir kuşağın hafızasına kazınmıştır.

8. Mirkelam – Her Gece

Yürü Mirkelam yürü… Bitmeyen yolların ve Mirkelam’ın yer aldığı klip sanatçının en çok konuşulan klibidir. Klip boyunca bir süre yürümesi ve sonra koşmaya başlaması, Mirkelam ile özdeşleşmiş görüntülerdir. Kendisi Türkiye’nin Forrest Gump’ı sayılır desek haksız sayılmayız.

7. Sibel Alaş – Adam

Tartışmasız 90’ların en sanatsal klibidir. Tüm sadeliğiyle elinde bir boya kutusuyla gelen Alaş, boyaları saçmaya ve sanat yapmaya başlar. Bir sanatçının iç ve dış dünyasını aktaran klip, materyaliyle de oldukça zengin bir görüntü sergiler.

6. Zerrin Özer – Paşa Gönlüm

Şampiyonlar ligi gibi bir kliptir. Sanatçı dostlarıyla kamera karşısına geçen Zerrin Özer, klibe demeç verirken başlar. Sonra yıldızlar geçidi başlar; Ozan Orhon, Erol Köse, Aysel Gürel, Kerim Tekin, Nalan, Erhan Güleryüz, Deniz Arcak, Gökhan Tepe, Romina, DJ Bülent, Sezen Aksu, Nilüfer, Reyhan Karaca ve Sinan Erkoç. Tanıdık yüzler bir bir kameraya yansır ve siz de oradaki samimiyete hayran olursunuz.

5. Mustafa Sandal – Aya Benzer

İşte tek kişilik dev kadro. Tüm özgüveniyle kamera karşısına geçen Sandal, hiçbir dansçıya ihtiyaç duymadan sadece kendi koreografisiyle ortaya bir klip çıkarmıştır. O meşhur elini göğsüne götürerek daireler çizdiği hareketi de bu kliple beraber ortaya çıkmıştır. Bundan sonra Mustafa Sandal’ı hep bu hareketiyle hatırladık.

4.Demet Sağıroğlu – Arnavut Kaldırımı

İşte film tadında kliplerden biri daha. Döneminin çok çok ötesinde bir kliptir. Küçük ve oldukça sevimli bir çocukla başlayan klip, Sağıroğlu ve arkadaşlarının danslarıyla devam eder. Bir aşk hikayesinin anlatıldığı klipte kostümler ve mekanlar oldukça sanatsal bir görüntü çizer böylece izlemek oldukça keyif verir.

3. Sertab Erener – Ateşle Barut

Şahsen en çok eğlendiğim kliplerden bir tanesidir. Sertab Erener, tüm saf güzelliğiyle kamera karşısına geçer. Ayrıca Oktay Kaynarca’nın da bulunduğu klip kadın-erkek ilişkisini esprili bir biçimde anlatır. İkilinin hallerini, hareketlerini ve tavırlarını seyretmek izleyiciyi oldukça eğlendirir. Hele ki Kaynarca’nın şimdiki halini biliyorsanız klip ekstra keyif verici oluverir.

2. Emel Müftüoğlu – Hovarda

Türkçe Pop’a verilmiş en güzel hediyelerden bir tanesi “Hovarda” klibidir. Birçok eğlenceli karakterin yer aldığı klipte Emel Müftüoğlu kısacık saçlarıyla ve oğlan çocuğu görünümüyle boy gösterir. Zengin adamlarla takılan güzel bir kadının hayatını merak eden Müftüoğlu, klibin sonunda o kadın gibi elbiseler içinde karşılar bizi…

1.Serdar Ortaç – Karabiberim

Zannımca 90’ların ruhunu en iyi anlatan klip “Karabiberim”dir. Tüm eğlencesi ve absürtlüğü ile dönemin renklerini yansıtır. Kılıktan kılığa giren Ortaç’ı Yahudi kıyafetleri içinde bile görürsünüz. Ayrıca bir kadının göbeğinden zeytin yemesiyle simgeleşmiş bir kliptir. Hatta belki karabiberim deyince ilk o görüntü gelir hafızalara.. Ortaç’ın o muhteşem uzun ve jöleli saçlarına da değinmeden geçemeyeceğim…

BONUS: Tarkan – Gül Döktüm Yollarına

Koskoca 90’lar ve 2000’ler gibi bir dönemden bahsederiz de Tarkan’ı atlar mıyız? Böyle bir şey mümkün değildir. Tarkan’ın ilk zamanlarında çektiği bu klip çok ayrı bir yerdedir ve “ne günlermiş be” dedirtir. Çizgili pijama tarzı pantolonu, ayrık dişleri ve göbeği açık gömleğiyle, Tarkan bizim bildiğimiz Tarkan’dan çok uzaktadır. Bir insanın nasıl bir evrim geçirdiğine şahit olmak isterseniz bu klibi kesinlikle izlemelisiniz.

Bizden şimdilik bu kadar!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.