A Kind of You: Perttu Saksa’dan Bir Garip Portreler

“A Kind of You”, Jakarta’da macaque maymunlarının kelepçelenip sokak performanslarında kullanılmasını eleştiren bir fotoğraf serisidir. Bu tekinsiz belgesel fotoğraflarının sahibi ise Fin fotoğrafçı Perttu Saksa. Aslen portre alanına eğilim göstermiş olan Saksa, 2012 yılında yaptığı bir Jakarta seyahatinde bu korkunç gelenekle karşı karşıya gelir ve “maymun terbiyecisi” şeklinde tabir edilen insanları araştırmaya başlar.

Maymunlara çocuk elbisesi giydirip, insani eylemler gerçekleştirmeleri komutu ile sokaklarda dilencilik yaptırılmasını konu edinen fotoğrafları en iyi ifade eden tabir sanırım “rahatsız edici”. Fakat Saksa bunun bir empati meselesi olduğunu söylüyor. İnsan sureti taşıyan maymunların antropometrik olarak farklı olmalarının yarattığı etki ise Saksa’nın bu dediğini doğrular nitelikte.

İnsan ile hayvan ilişkisini basit bir şekilde görsele döken Saksa, insanların kendi ırklarını doğadan üstün tutmalarının sadece bir illüzyondan ibaret olduğunu irdeliyor. Fotoğraflardaki yüksek kontrast ve maymunların flaş yardımı ile izole edilmesi ise çalışmayı daha da ürkütücü hale büründürüyor.

Saksa’nın ziyaretinden bir sene sonra Jakarta’da maymun sahibi olmak hayvan tacizi ve suç ilan edildi, maymunları serbest bırakanlara para ödülü verileceği açıklandı. Umarız ki Saksa’nın serisindeki bu dehşet veren gerçeklik kısa bir süre içinde yerini utanç verici bir anıya bırakır.

a-kind-of-you (1)

a-kind-of-you (2)

a-kind-of-you (3)

a-kind-of-you (4)

a-kind-of-you (5)

a-kind-of-you (6)

a-kind-of-you (7)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.