Önyargıları Yokeden Adam : Aamir Khan

“Ben kısıtlamaları sevmiyorum. Ben özgürlük istiyorum ve ben her seferinde bu yüzden bir film yapıyorum.”

Aamir Khan Kimdir?

Sıradanlığa karşı sıradışı olmayı seçen, içinde yaşadığı topluma benzemektense; toplumu değiştirmeyi hedefleyen bir isim: Aamir Hussain Khan!

Hindistan’da 1965’te dünyaya geldi, şuan 53 yaşında; ancak enerjisiyle, duruşuyla 50’li yaşlar kendisine büyük gelmiş gibi duruyor!

Hint filmlerini birçok kişiye sevdiren, Bollywood starlarının önde gelen isimlerinden biri olan Aamir Khan’ın oyuncu kariyeri, daha 8 yaşındayken Ratan karakterini canlandırdığı “Yaadon Ki Baaraat” filmiyle başlar. Aamir Khan’ın kâküllü, sevimli çocukluk hallerini burada görebilirsiniz. Aap Ki Adalat (2013) TV programına konuk olan Aamir Khan, 7-8 yaşında ailesinin kendisini, Hindistan’da kız ismi olarak kullanılan, Krishna ismiyle çağırdıklarını söylüyor. Bunun sebebi de 2. Sınıftayken Kızlar Okulu’nda okuması ve “makan” adlı bir yiyeceği çok sevmesinden kaynaklanıyormuş. Aamir Khan bu okulda çok keyifli zamanlar geçirmiş.

11 yıl sonra, 1984’te, yayımlanan “Holi” filminde ilk usta oyunculuğunu yaşamış. Yalnız bana kalırsa, en farklı, en tanınması zor hali bu filmde karşımıza çıkıyor. Kendisinin söylediğine göre; saçlarının burada çok kısa olmasının sebebi, bir kızın Aamir Khan’ın kalbini kırması ve onun da tepki olarak saçlarını kazıtmasıymış. Fiziksel tepki fazlasıyla önemliymiş Aamir Khan için.

Daha çocukluğundan itibaren, film sektöründe olmasının önemli bir sebebi; ailesinde film sektörüyle uğraşanların olmasından kaynaklanıyor. Bununla ilgili olarak Aamir’in dedikleri şöyle:

“Ben kendim bir film ailesindenim. Babam yapımcıydı. Amcam yapımcı ve yönetmendi. Film endüstrisinde bulunmam ve bir film ailesinden gelmem sebebiyle film yapmak nasıl olur, tamamen biliyorum. Doğduğumdan beri görüyorum. (…)”

Bugüne kadar 50’ye yakın filmde rol alan, sadece oyunculuğuyla değil; yapımcılığı ve yönetmenliğiyle de bilinen A. Khan, dört ulusal film ödülü ve yedi Filmfare ödülü kazanmıştır. İlk Ulusal Film Ödülünü de Qayamat Se Qayamat Tak (1988) filmindeki başarısından dolayı almaya hak kazanmıştır. Bunlar dışında Hindistan Hükümeti tarafından 2003 yılında Padma Shri, 2010 yılında da Padma Bhushan olarak onurlandırılmıştır. Aynı zamanda UNICEF tarafından iki kez (2011/2014) Ulusal Barış Elçisi seçilmiştir.

Bu kadar onurlandırıcı hadiseden sonra “Ne havalı ama!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet, fazlasıyla havalı duruyor. Ancak Aamir Khan bu konuda kendisini övmemeyi ve süper star havasında biri olarak da görmemeyi tercih ediyor: “Süper Starlarda genellikle olan şeyler bende yok. Onların bir tarzı olur. Ben de bakıyorum süper starlara: “İşte süper star buna denir yaar!” diye düşünüyorum.” Yine kendisinin söylediğine göre, içeri girerken gizlice giriyormuş. Aamir’in sürprizleri bitmez! Onlarca filmiyle ismini duyurmuş olmasına rağmen, bunu asla kendi başarısı olarak adlandırmıyor: “Bir yazar hikâyeyi yazdı. Onun hikâyesini beğendim. Bu nedenle bir parçası oluyorum. O yönetmene güvenim var. Bu yüzden filmin bir parçası olurum. Ve bugün kariyerimde ne kadar başarım varsa, o filmlerin sayesinde. Bu filmler benim sayemde başarılı olmadı. Ben o filmler sayesinde başarılı oldum. Ve bu filmlerde bir yazar oturup hikâyeyi düşündü. Bir yönetmen tüm filmi yaptı ve bir sürü insan ona katkıda bulundu. Ben de onlardan biriyim. Ama birçok aktör var, birçok teknisyen var, insanların beğendiği öyle bir film olana kadar ona katkıda bulunan birçok yaratıcı insan var. Lütfen onun hakkını yalnız bana vermeyin..”

Yaptığı filmlerden seyirciler kadar kendisi de etkileniyormuş Aamir Khan’ın. Filmdeki rolüne kendisini öyle bir veriyormuş ki, 1 hafta kadar etkisinden çıkamıyormuş. Vücut dili başka konuşuyormuş, Aamir başka… Disiplinli bir çalışmayı da ilke edinmiş ayrıca. Eğer yönetmen “Sabah 6’da burada ol.” diyorsa, tam vaktinde orada oluyormuş. Hatta gece 3’te kalkıp spora gittiği dahi olurmuş kendisinin. Bu konuda yönetmenleriyle her zaman iyi geçindiğini ve filmin asıl rolünün yönetmende olduğunu Aap Ki Adalat programında şöyle anlatıyor: “Film her zaman yönetmenin olur. Her kısma o karar verir. Çünkü bu takım çalışması, bu takım çalışmasına belirli insanlar katkıda bulunur. Ama ne kadar insan katkıda bulunsa da ister aktör, ister teknisyen, ister kameraman, ister ses teknisyeni, müzik yönetmeni… Ne kadar insan katkıda bulunsa da nihayetinde her kararı yönetmen verir. (…) Yönetmen bana: “Bunu yap.” dedi de dinlemedim. Bugüne kadar olmadı. (…) Her yönetmenden bir şeyler öğrendim ve yönetmenle çok iyi ilişki kurdum.”

3 idiots filminden

Bugüne kadar içinde rol aldığı pek çok filmde didaktik bir ifade olduğu konusunda eleştirenler oluyormuş Aamir Khan’ı. Ancak 2017’de Ayşe Arman’a verdiği röportajda[1], bunu kasten yapmadığını ifade ediyor: “Sinema filmlerinde kesinlikle toplumsal mesaj verme kaygım yok. Ama güzel bir senaryo gelirse ve içinde de toplumsal mesaj olursa ne âlâ. Televizyon programımda toplumsal farkındalık için uğraştım ama… Çünkü ülkede mutlaka değişmesi gereken anlayışlar, yanlış uygulamalar vardı. Ve ilginçtir, yayınlanan her bölümden sonra şunu gördüm: Bazı şeylerin değişmesini hiç istemeyenler var! Olduğu gibi hep öyle devam etmesinden yanalar. Mesela yiyeceklerimizdeki haşere ilaçlarıyla ilgili bir program yaptım. Haşere ilacı lobisi benden nefret etti. Başbakana şikâyet etti. Başbakan, programların içeriğini denetleyen yapıya yazı yazdı. Şikâyetleri inceleyen komite bizi ifade vermeye çağrıldı. Allah’tan kendimizi savunmak zorunda bile kalmadık. Komite ilgili bölümü izledi ve lehimize karar verdi. Demek istediğim, bazı insanlar, bazı şeyler hep aynı tas aynı hamam devam etsin istiyor çünkü çıkarları var. Ve sizin onların aleyhine yayın yapmanızdan hiç hoşlanmıyorlar. Sonra da “didaktik midaktik” diye eleştiriyorlar”.

2012 yılında yaptığı ilk TV programı olan “Satyamev Jayate” programında toplumun sesi oluyor Aamir Khan. Yolsuzlukları, çocuk istismarlarını, sırf kız olduğu için anne karnından koparılan bebekleri… Birçok yasal işlemin başlatılmasında da öncü oluyor bu atılımlarıyla. Ancak aynı sene vizyona giren Talaash Filmiyle tek bir işle sınırlı kalmadığını da gösteriyor bizlere.

O kadar çok filmi var ki; nasıl yetiştiriyor, ben de merak ediyorum doğrusu. 1973 ve 1974 yıllarında dâhil olduğu “Yaadon Ki Baaraat” ve “Madhosh” filmlerinden sonra; 1985’te “Holi”, 1988’de “Qayamat Se Qayamat Tak”, 1989’da “Raakh” ve yine aynı sene “Love Love Love” filmleriyle karşımıza çıkıyor. Çok genç yaşta olmasına rağmen 6 film gayet iyi duruyor, yalnız 1990’lı senelere geldiğimizde tam deyimiyle iplerin koptuğu noktaya geliyoruz. Sadece 1990 senesinde 5,  1991’de 2, 1992’de 4, 1993’te 1, 1992’de 4, 1993’te 1, 1994’te 1, 1995’te 4, 1996’da 1, 1997’de 1, 1998’de 2 ve 1999’da da 2 filmi var. Bunlardan 1996 yılında “Raja Hindustani” ve 1999’da çekilen “Sarfarosh” filmlerinde “Filmfare Ödüllerinde En İyi Aktör” olarak seçilmiştir.

2000-2018 arasındaki yıllar, Aamir Khan’ın dünya çapında izleyici sayısının arttığı bir dönem olmuştur. 2001 yılında, “Aamir Khan Prodictions” ismiyle kendi yapım şirketini kurmuş ve “Lagaan” isimli, Oscar Ödülü’ne ve En İyi Yabancı Dil Kategorisi’ne aday gösterilen ilk filmini yapmıştır. Ayrıca Ulusal Film Ödüllerinde En Popüler Film ve Filmfare Ödüllerinde En İyi Aktör ve En iyi Film ödüllerine layık görülmüştür. 2006’da rol aldığı “Fanaa” ve “Rang De Basanti” filmleri büyük hayran kitlesi toplamıştır.  Yalnız 2007’de yönetmenliğini ve aktörlüğünü yaptığı “Taare Zameen Par” (Her Çocuk Özeldir) filmi konusu itibariyle, yeri çok başkadır. Disleksi hastası olan ve toplum tarafından tembel ve işe yaramaz biri olarak görülen Ishan’ın okulda, evde ve çevresinde hor görülmesini anlatan bir film. Herkesin düzeyine uygun ders işlemeyen öğretmenler, sürekli sorunu Ishan’da görüp şikâyet etmekte ve onu dersten kovmaktadırlar. En son yatılı okula gönderilen Ishan,  artık herkese küsmüştür ve konuşmamaktadır. Okula yeni gelen Resim Öğretmeni (Aamir Khan), onun resimdeki başarılarını fark edecek ve onun hayatını değiştirecektir. Keyifle ve bazen gözyaşlarınızı tutamadan defalarca izleyeceğiniz bir film, “Taare Zameen Par” (Her Çocuk Özeldir).

2008’de çıkan “Ghajini” filmi de aksiyon ve dram türlerinde başarılı bir filmdir. Ancak yine bir eğitim sistemi eleştirisi olarak ortaya çıkan “3 Idiots” filmi, büyük ilgi görmüştür. Film En İyi Mühendislik Okulu’na giden 3 arkadaşın hayatı üzerinden sistemi eleştirmektedir. Üniversitenin yeni şeylerin tartışıldığı bir yerden ziyade, öğrencileri yarıştıran ve sadece ezber bilgiyle mezun olunan bir yer olmasına Rancho adındaki genç (Aamir Khan) mizahi bir üslupla karşı çıkar. Arkadaşlarının ve kendisinin dramatik öyküsü kimi zaman sizleri kıkır kıkır güldürürken, kimi zaman üzecektir. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film kısacası.

Bir macera filmi olan “Dhoom 3” (2013), dünyadaki insanların hallerini eleştiren garip bir uzaylıyı konu alan “PK” (2014), gişe rekorları kıran “Dangal”(2016) filmlerinden özellikle “PK” ve “Dangal” filmleri çok eleştirilen filmler olmuştur.

2017’de çekilen Secret Superstar filmiyle ilgili olarak, Ayşe Arman’ın yaptığı röportajda Aamir şunları söyler: “Film 14 yaşında çok yetenekli, çok tutkulu bir kız çocuğunun hikâyesi. Büyük bir şarkıcı ve müzisyen aslında. Ama çok kısıtlayıcı bir çevrede yaşıyor. Tutkularının peşinden gitme özgürlüğü tanınmıyor ona… Peki o önündeki engelleri nasıl aşıyor? İşte film bunu anlatıyor. Ben ikincil derecede bir rol oynuyorum. Ana karakterler, kız ve annesi. Filmin anlattığına gelince: Bırakın, kız çocukları ne yapmak istediklerine özgürce kendileri karar versin! Mesaj bu. Oysa, bizimki gibi toplumlarda sadece genç kızların değil, yetişkin kadınların hayatlarına da karışılıyor. Onları kontrol etmek istiyoruz. Bu film de buna eleştiri getiriyor…”

Şuan için son filmi olan Thugs of Hindostan, Ekim ayında vizyona girecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.