‘Abbas Kiyarüstemi ile Sinema Dersleri’ Yayımlandı!

Dünyaca ünlü İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin sinemaya, hayata bakış açısına ve daha pek çok ayrıntıya yer veren ‘Abbas Kiyarüstemi ile Sinema Dersleri’ kitabı okuyucuyla buluşuyor.

‘Arkadaşımın Evi Nerede?’, ‘Kirazın Tadı’, ‘Yakın Plan’ gibi filmleriyle tanıdığımız ödüllü yönetmen Abbas Kiyarüstemi’ye dair yazar Paul Cronin tarafından kaleme alınan ‘Abbas Kiyarüstemi ile Sinema Dersleri’; yönetmene dair ne bir röportaj ne de sinema tekniği kılavuzu.

Yazar Paul Cronin, ‘Abbas Kiyarüstemi ile Sinema Dersleri’ kitabını şöyle açıklıyor:

“Bu metin, tekniklerin ve çalışma yöntemlerinin özü, genellikle esrarengiz olan deneyimin ruhunu yakalama çabasıdır. Birinci şahsın yani Kiyarüstemi’nin bakış açısından yazılmış bir tür metodolojiyi içeren süzgeçten geçirilmiş parçaların kurgulanması, yorumlanması ve itinayla özetlenmesidir. Kiyarüstemi’nin ustalıklı hikayecilik yaklaşımı, yaşam felsefesi ve etrafındaki dünyaya dair duygularının öznel takdirini yansıtır ve onun açıklık anlayışı ve yönelimini açıklar. Bu kitap bir yazınbilimidir, Kiyarüstemi’nin estetik duyarlılığının yönlerini ifade eden sinemanın yaratımı ve anlamı üzerine bir tezdir. En önemlisi de hoşgörülü ilkeler etrafında kurulmuş pratik bir göstergeler serisidir.”

‘Abbas Kiyarüstemi ile Sinema Dersleri’ Redingot Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.