Acıların Öğrettiği Sanat : Frida Kahlo

Alman Wilhem Kahlo ve karısı Matilde Calderon‘un kızı Magdalena Carmen Frida Kahlo 6 Temmuz‘da Cayoacan Meksika‘daki la Casa Azul‘de doğmuştur. Adı babası tarafından Almanca özgürlük demek olan ‘’Friede’’ kelimesinden alır.Doğum tarihi aslen 1907 olmasına rağmen o hayatı boyunca doğum tarihi olarak  Porfirio Diaz‘ı deviren Meksika devrimini kabul etmiş kendini devrimin kızı olarak nitelemiştir.Hayatının ilerde tamamını saracak olan fiziksel acılardan ilkini sağ bacağının çocuk felciyle sakat kalmasıyla yaşar. Sağ bacağının sakat kalmasından sonra uzun süre yatak istirahati yaşamaya başlar. Hastalığı yüzünden diğer çocuklar tarafından ‘’Frida , pata de polo‘’ (tahta bacaklı Frida ) diye çağrılmıştır.Frida 1922‘de Ulusal Hazırlık okulunun sınavına girdi ve kazandı. Meksika‘da canlanma dönemi olarak yaşanan 1920‘li yıllarda tıpkı bilim gibi sanat da ilerlemenin temel dinamiği olarak ele alınıyordu. Genç kızlık çağındaki  Frida Kahlo  Ulusal Hazırlık Okulu ‘na işte bu hareketli ortamda başlayacaktır.

frida-kahlo-tabblo

1922‘de Diego Rivera uzun zamandır kendini kanıtlamış ülkesinde ve dünyada tanınan bir ressamdı. Kültür Bakanı tarafından Ulusal Hazırlık Okulu’nun amfisine bir duvar resmi yapmakla görevlendirilmişti. Frida‘yla ilk karşılaşması da burada oldu. Bu karşılaşmadan sonra hayatı tamamen değişmiş ruhsal ve bedenen zorlandığı bir döneme girmiştir.Frida ilerleyen dönemlerde bir trafik kazası geçirir, bunun sonucunda uzun süre yatağa bağlı yaşamak zorunda kalır ve ailesi oyalanması için yatağının üstüne aynalar asar. Yatakta kaldığı aylar boyunca gördüğü tek manzara kendisidir. Resim yapmaya başlar. Sağ kalma mücadelesini resimleriyle ifade eder. Yaptığı ilk resimler dostlarına ve arkadaşlarına anı mahiyet taşır.Mexico City‘nin toplumsal ve siyasal karmaşasına bir kez daha karışmak üzere La Casa Azul ‘ü terk etti. Burda Frida Meksika Komünist partisine üye olur Diego Rivera‘yla  tanışır. Kısa süre içinde arkadaşlıkları gelişir Diego her pazar Frida için La Casa Azul‘e gelmeye başlar.21 Ağustos 1929’ da 22 yaşındaki Frida ve 42 yaşındaki Diego evlenirler. Evlilikleri ‘’Fil ve Güvercinin evliliğine ‘’ benzetilmektedir.

Frida, New York ‘taki Julıen Levy Galerisi’nde ilk sergisini açar, artık tablolarına alıcı bulabilmektedir. Andre Breton ve birçokları tarafından Frida Kahlo sürrealist olarak kabul edilse de o bunu asla kabul etmemiş ‘’Rüyaları ya da kâbusları asla resmetmedim. Resmettiklerim benim kendi gerçeklerimdi.’’ Demiştir.
Gerçek üstücüler onun adına Fransa’da bir sergi düzenlerler.1939 Kasım ayında Frida ve Diego boşanırlar. Tek başına yaşamaya başlayan Frida kendini yapıtlarına verir. Dr.Eloesser ‘in yardımıyla San Francisco‘da tedavi olur. Ağustos ayında Frida ve Diego tekrar evlenirler. Casa Azul‘e taşınırlar. Frida ‘’Esmeralda’’ sanat okulunda dersler vermeye başlar ama kısa sürede bozulan sağlığı yüzünden dersleri evde verir.

frida-ve-diego-tablo

Musa adlı tablosuyla ulusal resim ödülünü kazanır. Meksika’da ilk kez Cola Alvarez Bravo ‘da bir Frida Kahlo sergisi açılır. Frida Kahlo bütün sağlık sorunlarına rağmen ambulanslarla ve yatağıyla geceye katılır.Bundan bir sene sonra Guetemala‘da barış için düzenlenen gösteri katıldığı son gösteri olucaktır. 13 temmuz 1954 yılında ölür.

1957’de Diego Rivera‘nın vasiyeti uyarınca Casa Azul‘de Frida Kahlo Müzesi açılır.

frida-kahlo-meksika

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.