Acınacak Güncelliğimizin En Büyük Umudu: Kafka ile Yaşamak

Kafka, 3 Temmuz 1883 yılında Prag şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası orta sınıftan bir Yahudi ve sıradan bir tuhafiyeci; annesi ise zengin bir bira imalatçısının kızı ve ikisi bebekken ölen toplam 6 kardeşin en büyüğüdür.

franz-kafka-2

1906’da hukuk mezunu olan Kafka, avukatlıkta başarılı olamayıp şansını sigortacılıkta denemiştir. İşçi kaza sigortası enstitüsünde çalışırken ilk sivil koruma kaskını geliştirdiği söylenir. Kaskı icat ettiği ya da kullanımının zorunlu kıldığı net değil ama çabalarından ötürü Amerikan Güvenlik Cemiyeti tarafından verilmiş altın bir madalyası bulunuyor.

franz-kafka-3

Her devrim buharlaşıp gider ve geriye yalnızca yeni bürokrasinin balçığı kalır

franz-kafka-4

“Baba’ya Mektup” adlı eserinde görüldüğü gibi despot ve baskıcı olan babası ona kötü bir çocukluk yaşatmıştır. Başta babası olmak üzere, diğer aile bireylerini de dahil ettiği eserleri kendi yaşamından izler taşımaktadır. Dönüşüm’deki Gregor Samsa’nın babasını bir düşünün. Dava’daki ana karakterimiz Joseph K. gibi memuriyetinin getirdiği bunaltıcı duruma ses çıkarmazken, bir taraftan da durumdan kaçmak için yazma eylemine girişir. Bir başka harf benzerliği yine “Dava” romanında Joseph K.’ya kötü davranan Fraulein Bürstner, orijinal metinde ‘FB’ olarak geçiyor. Bu kişi, Nişanlısı Felice Bauer’den başkası değildir.

franz-kafka-5

“Çiftleşme, birlikte olma mutluluğunun cezasıdır.”

Düzenli olarak Prag genelevlerine giden, ayrıca barmenlerle ve garsonlarla da sık sık tek gecelik ilişkiler yaşadığı bilinen Kafka, seksten tiksinmiş; bu kadınları aşağılamış ve fiziksel doyum sonrası onları bir daha hiç görmek istememiştir. ‘Evlilik’ düşüncesi adeta midesini bulandırmış, bu da yarım kalan birçok ilişkiyi yaşamasına neden olmuştur.

franz-kafka-6

İki kez nişanlandığı Felice Bauer ile tanışıklıkları 1912’ye dayanır. 1920’de ise kendisinden 12 yaş küçük ve dostu Ernst Pollak’ın karısı olan ‘Milena Jesenka Pollak’ ile mektuplaşmaya başlayıp bu ilişkiye de 1923’de aniden son vermiştir. Gazetecilik yapan, sosyalist yazılar yazan Milena 1944 yılında Naziler tarafından götürüldüğü toplama kampında böbrek yetmezliğinden ölmüştür.

milena-franz-kafka

Milena’nın 3 kız kardeşi de aynı sonla yüzleşmiştir. Kafka’nın ölümünden 20 yıl sonra, 2.Dünya Savaşı sırasında üçü de Nazi toplama kamplarında yaşamını yitirmiştir.

milena-franz-kafk-2

Dostları onu tam bir hastalık hastası olarak tanımlar. Yaşamı boyunca migren, uykusuzluk, görme bozukluğu, kronik halsizlik, saç dökülmesi, romatizma gibi onlarca hastalıktan yakınmıştır. Günlüklerine sıklıkla dış görünümünden nefret ettiğini yazan Kafka, vücudunu biraz olsun şekillendirmek için özel egzersiz hocaları tutmuştur.

franz-kafka-7

Dedesi kasap olan Kafka, bir vejetaryen ve çiğ besin taraftarıdır.

franz-kafka-9

1917’de vereme yakalanan yazar son 7 yılını kocakarı ilaçları peşinde koşarak geçirmiş ve 3 Haziran 1924’te Viyana yakınlarındaki Kierling Sanatoryumu’nda ölmüştür.

franz-kafka-1.pn

Hayatta olduğu süre içinde tümü Almanca olmak üzere 7 kitap yazmıştır. Dava, Şato, Amerika gibi başyapıtları bu kitaplar arasında değildir. Hayatındaki en önemli insan Max Brod, eserlerinin yakılmasını vasiyet eden Kafka’yı dinlemeyip dünya edebiyatının en önemli eserlerini yok olmaktan kurtarmıştır. Kafka’nın kalan birçok eserini de o öldükten sonra yayımlamıştır.

franz-kafka-for-president

Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.