Acının Coğrafyası: Birileri ve Diğerleri

Dünya üzerindeki güncel terör olayları, yaşanan katliamlar ve medyanın rolü üzerine yorumunu dijital kolajlar aracılığıyla sergileyen genç sanatçı Şükrü Tütüncü “Birileri ve Diğerleri” ismini verdiği fotoğraf serisi ile karşımıza çıkıyor. Çalışmasında Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından medyanın tutumundan yola çıkarak Ortadoğu ve Afrika’nın uzun yıllardır maruz kaldığı acıya karşı riyakar bulduğu Batı’yı eleştirmek amacı taşıyan sanatçı, Paris sokaklarına Ortadoğu ve Afrika’da kaydedilen görüntüleri yerleştirerek acının ölçülebilirliğini, coğrafyasını sorguluyor.

“İnsanlık hızla kendi yarattığı medeniyete yeniliyor. Sahip olduğumuza inandığımız pek çok değer her geçen gün biraz daha eriyor ve gerimizde var ettiğimiz “Gri duygusuzluk” biraz daha büyüyor. Birilerinin ölüm haberi üzerine binen tatil turu reklamları, kadın cinayetleri ve yüceltilen maço erkek imajları, açlık ile yan yana gelen sulu hamburger menüleri kimsede bir garip olma duygusu yaratmazken ve herkes bu durumu peşinen kabullenmişken, iki eş cinselin, doğulu ile batılının, zengin ile yoksulun yakınlaşmaları yine garip bir huzursuzluk yaratmaya yetiveriyor.

İşte bu yan yana gelme/gelememe paradoksu temelinde meydana gelen “Birileri ve Diğerleri” isimli çalışmalar, aykırı iki şeyin tek bir karede üst üste binmesini sağlar. İlk bakışta ciddi bir aidiyet sorunu ile yüzleşen izleyici bir şeylerin yolunda olmadığı fikrine ulaşır. Bu görseller ötekilerle berikilerin, tekin olanla tekin olmayanın, ait olanla ait olmayanın, barış ile savaşın, şarap ile kanın, tam da “o an” ı paylaşmalarına yardım eder. ”

Şükrü Tütüncü

someone-and-others-2

someone-and-others-3

someone-and-others-4

someone-and-others-5

someone-and-others-6

someone-and-others-7

someone-and-others-8

someone-and-others-9

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.