UZAYA GÖNDERİLEN ŞARKI: ACROSS THE UNIVERSE

Yıl 1968 ve The Beatles grubu üyeleri Hindistan’ın Rishikesh kasabasında bulunan Maharishi Mahesh isimli yoginin aşramına sansasyonel bir yolculuk yapıyor. Maharishi Mahesh, transandantal meditasyonun kurucusu bir yogi. The Beatles ise burada yaklaşık bir buçuk ay boyunca inzivaya çekiliyor.

Aşram, Antik Hindistan’da ormanın içinde ya da dağda, bilgelerin dünyanın telaşından uzak, huzur içinde yaşadıkları yerlere verilen isim. Bu yerler inzivaya çekilmek için kullanıldığı kadar eğitim için de kullanılıyor.

Beatles Rishikesh’te kitabının yazarı Paul Saltzman ise grubun burada geçirdiği süre boyunca 48 şarkı yazdığını söylüyor.

Gelelim yazımın ana konusu olan The Beatles’ın ”Across The Universe” adlı şarkısına.

İşte bu şarkının temelleri o bir buçuk ayda atılıyor aslında. Ancak iki yıl sonra, yani 1970’te çıkan ”Let It Be” albümünde kendine yer bulabiliyor. Şarkının sözlerinin bir kısmı şu şekilde:

Words are flowing out like endless rain into a paper cup

They slither while they pass, they slip away across the universe

Pools of sorrow waves of joy are drifting through my opened mind

Possessing and caressing me…

Jai Guru Deva Om

Nothing’s gonna change my world

Nothing’s gonna change my world…

Bir anda başlıyor şarkı ve siz çoktan yola çıkmış oluyorsunuz bile. Gökyüzüne ve yıldızlara bakıp dinlenildiğinde, tüm evren boyunca sizi içine çağırıyor. Yalnız başınıza tüm evreni turlayıp geliyorsunuz sanki. Ruhu ve bedeni rahatlatıyor, biraz da huzursuzluk sarıyor bünyeyi…

Şarkının kişide uyandırdığı duygular anlatmakla bitmiyor. Naif ama sıradan değil, mutlu ya da mutsuz değil ama huzurlu, ermiş bir şarkı.

Across The Universe, daha sonra birçok sanatçı tarafından da yorumlanıyor. Kurt Cobain, Fiona Apple, David Bowie, Roger Waters, Scorpions, Rufus Wainwright, Beady Eye…

Buraya Fiona Apple’ın yorumunu bırakıyorum, harika bir klibi de var.

Yıl 2007 ve yönetmenliğini Julia Taymor’un yaptığı ”Across The Universe” adlı müzikal tadında bir sinema filmi çıkıyor.

Biraz da filmden bahsedelim. Bir şeyler arayan ya da kendini arayan insanların hiçbirinin ayrıntısına girilmeden yollarının kesişmesiyle başlıyor film. Klasik bir grup filminin ötesinde; aşkın, toplumsal sorunların ve uçarılığın işlendiği bir film Across the Universe.

En önemlisi de müzikler filme değil, film müziklere eşlik ediyor. Film müzikleri The Beatles’in 33 şarkısından oluşuyor. Filmin başından sonuna kadar The Beatles şarkılarıyla enfes bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Daha ilk sahnede başrol karakteri Jude’un kumsalda Girl’i söylemeye başladığı an, siz de onunla birlikte eşlik ediyorsunuz şarkıya. Bir daha da zor çıkıyorsunuz filmin içinden.

Bu filmin The Beatles’ı anlatmak gibi bir kaygısı yoktur, The Beatles’ı sevmek gibi bir kaygısı vardır.

Son sahnelere gelindiğinde ise, o bir grup insan terasa çıkıp ”Al You Need Is Love” şarkısını seslendiriyor. Sonra da tek ihtiyacımızın sevgi, müzik ve barış olduğu mesajıyla uğurluyor bizleri.

Son olarak yıl 4 Şubat 2008, The Beatles‘ın şarkıyı kaydedişinin 40’ıncı, NASA’nın kuruluşunun ve grubun başlangıcının 50’nci yılına denk geliyor. NASA, bu yıl dönümlerini kutlamak için ”Across The Universe” ‘i dev uydulardan uzaya gönderiyor, böylece  evren boyunca yayılıyor şarkı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.