fbpx

Adıyaman’da 1500 Yıllık Mağara Bulundu

Adıyaman’ın Gerger ilçesi Küllüce köyü sınırlarında, köylülerin ihbarı sayesinde Doğu Roma Dönemi’ne ait bir adet mağara bulundu.

Mağaraya intikal eden Adıyaman müze müdürü Mehmet Alkan incelemelerde bulundu. İncelemeler sonucunda mağaranın 5 metre yüksekliğinde, 12 metre uzunluğunda olduğu, duvarlarındaki haç çizimleri dolayısıyla da kilise olabileceği vurgulandı. Alkan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Bu mağara kireç taşından yapılmış olup doğal bir mağaradır. Mağaranın kuzey girişinde kırmızı boyama tekniğiyle yapılmış daire içerisinde Malta haçı ve üst kısmında haç işaretleri bulunuyor. Haç işaretlerinin bulunması nedeniyle bu mağaranın Hristiyanlar için dini ayinlerin yapıldığı mekan olarak da kullanıldığı düşünülmektedir. Mağaranın iç kısmında ise sunum çukurları bulunuyor. Bu çukurların libasyon (sunum) yapılan çukurlar olduğunu tespit ettik. Doğu Roma dönemine ait bir mağaradır.”

Bunun yanında vatandaşlar, mağaranın turizme kazandırılması isteğinde bulundular. Alkan ise mağaranın tescil edilmesi için çalışmalara başladıklarını sözlerine ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.