Ahmet Hamdi Tanpınar Arşivi Açıldı!

Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait belge, not ve fotoğraflarından oluşan arşivin dijital ortama aktarılması projesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün işbirliğiyle gerçekleşti

Milliyet Sanat’ta yer alan habere göre, Türkçe edebiyatın hocalarından ve en büyük kalemlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatı ve eserleri hakkında yazılanları ve İ.Ü. Türkiyat Enstitüsü’nde bulunan arşivini araştırmacılara sunmak amacıyla bir internet sitesi hazırlandı.
İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’nde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait belge, not ve fotoğraflarından oluşan arşivin dijital ortama aktarılması projesi, Enstitü Müdürü Prof. Dr. Fikret Turan’ın onayıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün işbirliğiyle geçen yıl sonbahar aylarında başladı.
Projede Handan İnci, Tuba Karatepe, Zeynep Zengin, Varol Saydam, Neşe Pelin Kaya, Yakup Selçuk, Yakup Selçuk, Serhan Uran ve Banu İşlet’in olduğu isimler yer alıyorlar. http://www.tanpinarmerkezi.com adresli web sitesinde yer alan arşivde Tanpınar’ın çoğu ilk kez gün ışığına çıkacak notları, müsveddeleri, kitap taslakları ve fotoğrafları, makale müsveddeleri, not defterleri, edebiyat tarihinin ikinci cildine hazırlığı olduğunu düşünülen bir dosya, ‘Mösyö Teste’ çevirisine ait çok sayıda sayfa, senaryo taslakları, Yahya Kemal kitabının çalışmaları, ‘Aydaki Kadın’la ilgili parçalar bulunuyor. Tanpınar’ın tefrika romanlarını bir kâğıda yapıştırıp yanlarına düzeltmeler yaptığını da bu arşiv sayesinde görmek mümkün. Arşiv için de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi hocalarından Prof. Tûba Karatepe ve ekibinin yardımıyla bu düzeltmeler tasnif ediliyor ve romanların haritaları çıkarılıyor. Proje ekibi ayrıca, Tanpınar Edebiyat Araştırmaları Merkezi’nin kuruluşu için de çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.