Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur Romanının Haritası Çıkarıldı!

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur adlı romanının Tanpınar Merkezi tarafından haritası çıkarıldı.

Tanpınar’ın ilk kez 1949 yılında basımı yapılan Huzur romanında geçen şarkı ve mekanlar Tanpınar Merkezi tarafından arşiv haline getirildi. Romanda bahsedilen mekanların görülebileceği Huzur’un İstanbul’u adlı haritaya ulaşmak için tıklayınız.

Tanpınar, kültürümüzü bir “iç âlem medeniyeti”nin tezahürü olarak görür. Bu medeniyeti, belirli bir ahlâkı taşıyan “mânevi vazifelerine inanmış, muayyen bir ruh nizamından geçmiş, nefislerini terbiye etmiş” insanlar meydana getirmiştir. Huzur’un kahramanlarından Mümtaz, roman boyunca kendisini “huzur”a kavuşturacak bir “iç nizam”ı aramaktadır. Eserde hastalık, ölüm, tabiat, kozmik unsurlar, medeniyet, sosyal meseleler, çeşitli ruh halleri ve estetik fikirler iç içe verilir. Ancak bütün bunların üzerinde romana hâkim olan Mümtaz’la Nuran’ın aşklarıdır. İstanbul, bu aşkın yaşandığı çevre olmaktan çıkarak, âdeta bir roman kahramanı gibi ele alınır. Huzur için, belli bir dünya görüşüne, bir hayat nizamına kavuşamamış Cumhuriyet aydınlarının “huzursuzlukları”nı dile getiriyor denebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.