Akçakoca Merkez Camii

İslam kültürünün sahip olduğu özellikleri mimari açıdan en iyi yansıtan yapılar camilerdir. Şimdiye kadar camilerde alışık olduğumuz mimari, tek kubbe üzerine kurulu yapılardan oluşuyordu. Ancak zamanla değişen anlayış ile camilerdeki mimari de değişti. Buna en iyi örnek “Akçakoca Merkez Camii”dir.

Düzce’nin turistik ilçesi Akçakoca’da yer alan “Akçakoca Merkez Camii”nin dünyada bir eşinin daha olmadığı iddia ediliyor. Bunun nedeni, alışık olduğumuz tek kubbe sistemiyle inşa edilen camilerin aksine, bu caminin sekizgen köşelerin üzerine oturtulmuş bir çatı sistemine sahip olması. Caminin mimarı “Ergün Subaşı” camiyi inşa ederken Selçuklu kıl çadırlarından esinlendiğini söylüyor. 8 direk üzerine inşa edilen “Akçakoca Merkez Camii”nin sadece kubbesi değil,  kapıları, halıları ve avizelerine kadar her şeyi sekiz köşeli.

Temeli 1989 yılında atılan “Akçakoca Merkez Camii,” 2004 yılında hizmete açılmıştır. İki minareli bu caminin kubbe yüksekliği 31 metre, minare yüksekliği ise 58 metredir. İç mekanı vitray camlarla süslenen caminin, kubbe kaplamalarında 32 ton bakır kullanılmıştır.

Kısaca, Selçuklu mimari özelliklerini modern mimari ile harmanlayan “Akçakoca Merkez Camii” Akçakoca’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Buna ek olarak, bu caminin Türk kültürünün zenginliğine yeni bir zenginlik kattığını da söyleyebiliriz.

Bünyamin Özcan

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, İngilizce Öğretmeni. Edebiyat seven, fotoğraf çeken, doğa ile içi çe olmayı seven bir Sanat Karavanı yazarı. Amatör olarak tiyatro ve pantomim ile uğraşmışlığı var. Dolayısıyla tiyatro oyunları izleyip, eleştirmeyi sever. Hayatın anlamını kitaplarda aramaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Sokaklarda Trafik Değil Edebiyat Olsun Mesajı Veren ‘Trafiğe Karşı Edebiyat’ Tasarımı!

Kanada'nın en büyük şehri olan Toronto'da, sokaklarda trafik yerine edebiyat olması gerektiği mesajını veren 'Trafiğe Karşı Edebiyat' enstalasyonu yapıldı. Toronto...

Kapat