Akdeniz’den Uzak Bir Kent: Tarsus

Tarsus, Mersin’e yaklaşık 30 km mesafede, merkezdeki Akdeniz kenti görünümünden uzak, daha çok Doğu uygarlıklarının izlerini yansıtan, içi tarih dolu bir ilçe, aslında bir kent… İzmir’in Karşıyaka’sı neyse, Mersin’in Tarsus’u da o. Tarihi Kilikya bölgesinin merkezi olan Tarsus, altı bin yıllık tarihi ile hak ettiği turizm kenti olmaktan ne yazık ki hala çok uzak..

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-1

Tarsus’a girişte tarih kitaplarından bildiğimiz Çanakkale Savaşları’nın tanığı Nusret Mayın Gemisi karşılıyor sizi. İnsan, bu kadar küçük değildir dediği gemiyi ve bu kadar büyük değildir dediği mayınları inceleyince gerçek olduğunu anlıyor.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-2

Zaten belediye yaptığı bu hayırlı işi, gemiyi, koyduğu parkı Çanakkale Savaşları’na ithaf ederek ilan etmiş. Apartmanlar arasında ufakça bir havuz üzerinde bulunan geminin etrafı anıt şehitliklerle çevrelenmiş, şiirler asılmış, hikayeler anlatılmış.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-3

1955 yılında ordudaki görevi son bulan ve hizmet için kullanılmaya başlanan Nusret Gemisi, 1989 yılında Kıbrıs’a yük taşırken batmış; 10 yıl sular altında bekledikten sonra gönüllüler tarafından çıkarılmış ve Tarsus Belediyesi tarafından restore edilerek bu parka getirilmiş.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-4

Şimdi bu parkta okullardan gelen öğrenciler başta olmak üzere ziyaretçilerini ağırlıyor.
Tarsus’un ikinci efsanevi ismi Şahmeran… Efsanede Lokman Hekim’in mezarı ile kendine yer edinmiş olan Tarsus, söylendiğine göre Şahmeran’ın başının kesildiği hamamı da içinde saklıyor. Şahmeran Hamamı diye adlandırılan ve Tarsus’un tam da göbeğinde bulunan hamam için Şahmeran’ın kanının duvara sıçradığı anlatılsa da efsaneye şahit olmanız için hala çalışan hamamda kadınlar-erkekler günü ayrımını yakalamanız gerekiyor. Ama hamamın önündeki Şahmeran heykeli efsanenin ufak bir sembolü…

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-5

Hamamın karşı sokağında yan yana kente renk katan Kırkkaşık Bedesteni ve Ulu Camii ise kentin Türk-İslam izlerini yansıtıyor. Caminin huzur verici bir bahçesi ve ufak bir çay ocağı var. Orada oturup köşedeki saat kulesine bakarak zamanın nasıl geçtiğini düşünmek sizi de mutlu edecektir. Kentin en büyük camisi olan Ulu Cami 1570’lerde Ramazanoğulları tarafından yaptırılmış. Caminin minare kaidesi ise 1895’te saat kulesine dönüştürülmüş ve ortaya her yerde karşılaşılamayacak bir görüntü çıkmış.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-6

Kırkkaşık Bedesteni ise caminin yanı başında turistik alışveriş yapılabilecek tek mekan. İçinde doğal taşlardan takılar, hediyelikler, özellikle şahmeran hediyeleri, bir de meşhur şerbetçide şerbetler bulmak mümkün. Bunlara oldukça yakın mesafedeki Tarsus Çarşısı da son günlerde şemsiyelerle renklendirilmiş.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-7

Çarşıdan yürüyerek kısa sürede tarihi Tarsus evlerine ulaşabiliyorsunuz. Evler, Odunpazarı ve Safranbolu evleri kadar turistik ve görülesi. Daha az tanınmış olması tamamen ilgisizlikten kaynaklanıyor.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-8

Belediye, tarihi Tarsus konaklarını restore etmeye başlamış ancak çevresi ilgisiz, bakımsız ve halkı turizme hizmet etmekten henüz çok uzak.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-9

Pek çok medeniyet için önemli bir merkez olan Tarsus’ta yenilenmiş binasıyla bir de müze bulunuyor. Dışarıdan küçük görünen, içine girince büyüdükçe büyüyen bir müze… Ancak hala çantaları bir dolaba kilitlemek ve fotoğraf çekememek gibi problemleri var. Müzede etnografik, arkeolojik ve çeşitli dönemlerden tarihi eserler bulunuyor.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-10

Saint Paul Kuyusu ve Saint Paul Müzesi ise Tarsus’un esas ünlü iki turistik yeri. Hıristiyanlar için oldukça önemli görülen ve haç yolunda ziyaret edilen bu iki mekana Kültür Bakanlığı sahip çıkmış.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-11

Saint Paul, İsa’ya inanan ilk Hıristiyanlara zulmeden koyu bir Musevi iken, Şam yakınlarında kısa süre önce ölen İsa’nın kendisine seslendiğini duymuş, vaftiz edilerek kendisini, insanları Hristiyanlığa davet etmeye adamış. Aziz Paul’un evinin bulunduğu yer olarak kabul edilen kuyusu ile Ortodoks Arap-Rum Cemaati tarafından 1850’lerde yaptırılan ve bugün anıt müze olarak hizmet veren kilisesi Tarsus’un en çok turist çeken iki merkezi…

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-12

Tarsus tabii ki bunlardan ibaret değil… Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve Roma, Bizans ve Yunan uygarlıklarından izleri de saklayan Tarsus’ta Roma Yolu ve Kilikya Zafer Takı, Kleopatra Kapısı gibi tarihi kalıntıları ve ayrıca Tarsus Şelalesi, Eshab-ı Kehf yani Yedi Uyurlar Mağarası gibi doğal güzellikleri de görebilirsiniz.

Akdenizden-Uzak-Bir-Kent-Tarsus-13

Yolunuz bu güzel şehre düşmesi dileğiyle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.