AKŞEMSEDDİN DİYARI : GÖYNÜK

Yeni bir çağ açıldı; Mehmed’in surları toplarla döverek toprak ettiği, toprağı deniz ettiği tarihte. Tarihin yönünü değiştiren bu olguda katkısı olan büyük ilim adamı olan Akşemseddin diyarı Göynük.

goynuk-2

Küçük bir kasaba havasında, şirin bir yer Göynük. Beyaz evler üzerinde duran ahşap kapı pencerelerin doğallığı, konakların alt katlarında bulunan dükkanların şirinliği ilk dikkat çekenler. Sokaklarda gezmeye başladığınızda Safranbolu’ya benzetiyorsunuz fakat buranın kendine özgü bir havası olduğunu anlamak uzun sürmüyor.

Simgeleşen Zafer Kulesi, Göynük’e kuş bakışı göz atmak için en güzel yerlerden biri, ikincisi ise imama görünmeden çıkacağınız minare. Dükkanları gezerken ahşaptan yapılma kaşıkları, mahlekler, tahta oymacılığına ait işler görmek mümkün tabi ki zanaatkarların sıcak sohbetleri eşliğinde.

goynuk-3

En çok dikkat çekenlerden biri konakların içinde yapacağınız gezinti hatta iki yüzyıla yakın geçmişi olan bir konakta kalmak bile mümkün . İşte ozaman zaman makinasına biniyor o otantik dokunun içinde geçmişe yolculuğa çıkıyorsunuz.

goynuk-4

Göynük sınırları içinde bulunan doğanın lütfu olan Çubuk Gölü kenarında bulunan yel değirmenleri ise eski, paslı zırhları, kılıçları kuşanıp savaş açmanızı bekliyorlar. Sünnet Gölü de uğramanız gereken yerlerden biri.

goynuk-5

goynuk-6

goynuk-7

goynuk-8

goynuk-9

Göynükten ayrılmadan önce buraya değer katmış Akşemseddin’i ziyaret edip bizlere kazandırdığı değerleri unutmadığımızı hatırlatmak bir borç.

 

Kaynak:Fotoğraflar ANFAD dernek başkanı Mehmet Boyacı’ya aittir.

http://www.anfad.org.tr/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.