Alain Delon`um Benim Nasıl Da Kasılıyor

Kızlarla laflarken sen göründün bir anda

Bir numaralar Allah Allah bu ne noluyor ya

Babababa havalara nasıl da geriniyor

Alain Delon`um benim nasıl da kasılıyor

         Bir Sıla klasiği olan Alain Delon’dan yola çıkmasam olmazdı. Onun Delon’u nasıl da geriniyor bilinmez ama ünlü aktör Alain Delon’un gerinmesinin haklı sebepleri var idi elbette. Öyle ki erkekleri dahi kendine aşık eden bir adamdan bahsediyorum… Karizmatik tipi, karanlık yaşamının verdiği gizem, polisiye filmlerindeki bizim Cüneyt Arkın tavrı halleri sanırım kadınları da erkekleri de etkilemeye yetti. Ondan etkilenip aşık olan İtalyan yönetmen Visconti de bunlardan sadece biri. Bu arada Cüneyt Arkın demişken birbirlerine olan benzerlikleri de şaşırtıcı derecede. Hem gençliği hem de yaşlandığı dönemi kıyasladığımızda bir hayli benziyor…

alain delon   c-neyt-cuneyt-arkin-17376930-563-790

 

           1935 yılında doğan Alain Delon Fransız bir ailenin oğlu. Ancak çoğu çocuk gibi dünyaya şansız gelenlerden…  Anne ve babasının sorunlu hali onu doğduktan dört yıl sonra bir boşanmayla ebeveyinsiz bıraktı. Evlatlık verildi, orada da evlatlık verildiği aile hazin bir şekilde öldürüldü. Ve tekrar annesi ve üvey babasının yanına döndü. Daha çocuk yaşta maruz kaldığı bu dram onun ileriki yıllarda yaşayacağı hayatına yön verecekti. Asi bir çocuktu, 15 yaşındayken arkadaşıyla yanına aldığı bıçakla Chicago’ya kaçma girişiminde bulunmuştu. Yakalandığında ise annesine: “Bana karışmamakla iyi ediyorsun, yoksa yine kaçardım” diye tepki vermişti. Okul hayatında da başarısız olmuş, hamallık, garsonluk gibi işlerde uğraşmıştır. Daha sonra Fransa’da çalıştığı bir kafede Brigitte Bardot ile tanışır. Onunla birlikte Cannes Film Festivaline katılır ve bu başlangıç onu sinemanın enleri yolunda ilerlemesine yönelik ilk adımı olacaktı. Delon o gün itibariyle Fransa’yı deyim yerindeyse kasıp kavurdu. Daha sonra Yves Allegret’in yönetmenliğini yaptığı Quand La Femme S’en Mele filminde oynadı. Bu onun ilk oyunculuk deneyimiydi. Yıldızı oynadığı her filmle daha da parlamaya başladı. Ayrıca rol aldığı tiyatro oyunları, şarkıcılarla yaptığı düetler onu Fransa’nın vazgeçilmez aktörlerinden biri haline getirdi. Oyunculuğunun yanı sıra yönetmen koltuğuna da Pour la peau d’un flic ve Le retour de Casanova filmleriyle ilk kez oturdu. Kendi kurduğu film şirketleriyle de birçok kez yönetmenlik yaptı. Kendi oynadğı filmlerinin çoğunda bir hırsızı yahut katili canlandırdı. Ve çoğunlukla polisiye filmlere imza attı.

  LE-SAMOURAI-1967_1766331b

      Alain Delon, başarılı bir oyuncu olmasına karşın özel hayatında bu başarıyı tam anlamıyla gerçekleştirmiştir desek çok da doğru olmaz. Çocukluğundan gelen karanlık yaşamı devam etmiştir. Sert tavırları, kumar ve içkiye olan düşkünlüğü, bar sahibi aynı zamanda hırsızlık rüşvet gibi suçları işlemiş Charles Marcantoni ile olan arkadaşlığı onun özel yaşamının giz perdesine dönüşmesine neden olan etmenlerdendi.  Öyle ki hakkında yazılan biyografi kitabının yayınlanmasına dahi karşı çıkmıştır. Onun gibi efsanevi bir aktörün özel yaşamının oyunculuktaki başarısını gölgelemesi elbette mümkün değil. Ancak hayranlarının bu giz dolu yaşamın kapılarını aralamaları, aralamak istemeleri normal… 1992 yılında bıraktığını açıkladığı sinemayla kendi köşesine çekildi. Zaman zaman kamera karşısına geçse de sanırım yılların vermiş olduğu yorgunluğu dinlenerek geçirmekte. Ve her ne olursa olsun Alain Delon’un kariyer hayatı boyunca gerçekleştirdiği başarıları onu her zaman yaşatmaya değer nitelikte.

   Yıllar geçse de yaşlanmayan adam ömrün uzun olsun…

252_001

9775548_ori

tumblr_lt1ww2DLa61qa6heqo1_1280

d9f50d1_o

nathalie-alain-anthony-delon_opt

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.