Alberto Giacometti Pera’da

Pera Müzesi ünlü heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti’nin retrospektif bir yaklaşımla hazırlanmış Türkiye’deki ilk kapsamlı sergisini açtı.

Paris, Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan ve vakfın yöneticisi Catherine Grenier’in küratörlüğünü yaptığı sergi, sanatçının gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına, hatta tamamlanmamış bir eserine dahi yer vererek, sanatçının tüm sanat yaşamını gözler önüne seriyor. Sergide 35’i heykel, 19’u resim toplam 123 yapıtı yer alacak. Ve sergi 26 Nisan’ a kadar devam edecek.

pera-muzesi1

1964 Erkek büstü

Yirminci yüzyılın simge isimlerinden Alberto Giacometti 10 Ekim 1901 yılında İsviçre’de doğmuştur. Sanatla yakınlaşması post empresyonist ressam olan babası Giovanni sayesinde olmuştur.  Alberto sanat öğrenimini İsviçre’de Genevre Güzel Sanatlar Okulu’nda yapmakla beraber önemli çalışmalarını Paris’te yapmış ve burada gelişen önemli sanat akımları olan SürrealizmEkpresyonizmKübizmFormalizm akımlarında önemli katkılarda bulunmuştur.

Giacometti’nin çalışmalarının belirleyici iki dönemi olan, II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası çevresinde, Paris’teki dönemin önde gelen sanatçı ve entelektüelleriyle dostluklarına da uzanan zaman dizinsel ve tematik bir güzergah sunuyor.

laplace

La Place II

Yaptığı eserlerin tamamı göz önüne alınıp hiçbir zaman bir akıma ve bir anlayışa ait kılınamayacak kadar özgünlüğünü koruyabilmiş bu 20. yüzyıl sanatçısını tanımak, geçen yüzyılın siyasi, ideolojik ve kültürel kodlarını tanımak açısından da çok önemli.

Belki hatırlarsınız,  ‘Yürüyen Adam I’ (Walking Man I) yapıtı 2010 yılında 104.3 milyon dolara satılarak, ‘tüm zamanların en yüksek fiyatlı heykeli’ rekorunu kırmıştı.

Yürüyen Adam

theman

The man who capsizes, 1950

22 21

 

Sergi, 11 Şubat – 26 Nisan 2015 tariheri arasında Pera Müzesi’nde ziyarete açık.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç Salı’dan Cumartesi’ye kadar 10:00 – 19:00

Pazar günleri 12:00 – 18:00

Pera Müzesi Giriş Ücretleri

Tam: 15 TL

İndirimli: 8 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

*Pera Müzesi her Cuma 18:00 – 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.