Algılarımızla Oynayan Kadın: CINTA VIDAL

Ne yaparsanız yapın  “yetenek” dediğimiz bu tanrı hediyesi, sonradan kazanılamayacak kadar eşsiz bir olgu. Tarihe damga vurmuş ressam/heykeltıraş/müzisyen veya mimarların kendilerini anlattıkları ilk cümleleri genellikle ”Çocukluğumdan itibaren bu aşkla yaşıyorum.”  şeklinde olur. Tıpkı Cinta Vidal’in de bize kendisini anlattığı gibi.

Barselona kökenli ressam ve illüstratör Vidal, Barselona’nın en iyi sanat okullarından Escola Massana’dan mezun olmuş. Çocukluğundan itibaren resimle büyüdüğünü anlatan sanatçı, resmetmenin insanlara kendini anlatmanın en güzel yanı olduğunu söylüyor.

cinta-vidal (2)

Her biri eşsiz tasarlanmış bir dünya olan “Gravitant” serisi ile sizi yakalayıp içine alan ve sonra da onunla bütünleştiğiniz bu eserler bir anlık algı felcine neden olacak cinsten. Ortaya koyduğu eserlerle her türlü bakış açısını ve her türlü görebilme hissini yaşatan sanatçı, sınırı olmayan bir dünya yaratmak istemiş. Miscelanea isimli galeride sergilenen bu çalışmalar düzenli olarak çevrilerek izleyicilerin farklı açılarda resimleri incelemelerine ve o farklı dünyaların içine girmelerini sağlayan bir yapıyla oluşturulmuş. Bu serisinde yer çekimi ve mimariye meydan okuyan sanatçı, çalışmalarını ahşap parçalar üzerine akrilik boyalar kullanarak oluşturmuş. Kendi fikriyle “yer çekimsiz inşaatlar” diye nitelendirdiği serisini izlerken lütfen ayarlarla oynamayınız! İyi seyirler.

cinta-vidal (3)

cinta-vidal (4)

cinta-vidal (5)

cinta-vidal (6)

cinta-vidal (7)

cinta-vidal (8)

cinta-vidal (9)

cinta-vidal (10)

Sanatçının bu serideki çalışmalarına ve diğer projelerine http://cintavidal.com/en/project-type/painting/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ömer Utku Kahraman

Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Tutku Bulutbeyaz

Adım Tutku Bulutbeyaz. 1986 yılında Adana’da doğmuşum, 2011’de Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2012 yılında İstanbul’a...

Kapat