Alışılmışın Dışında Bir Müzik: The Idan Raichel Project

2003 yılında alışılmışın dışında bir şarkı yankılanmaya başladı popüler İsrail radyolarında. Etiyopya dilindeki egzotik nakaratıyla, sahibi The Idan Raichel Project’i birden İsrail listelerinde üst sıralara taşıdı.” diye başlıyor The Idan Raichel Project sitesindeki ekibin kuruluş hikâyesinde. Bu çok sesli, birden fazla etnik kökenin kültürünü taşıyan müziğin sahibi grup, sadece İsrail’le sınırlı kalmayıp, neyse ki dünya çapında bir üne kavuşuyor.

idan 1

Idan Raichel; 1977 yılında, Doğu Avrupa kökenli bir aileye mensup olarak İsrail’de dünyaya geldi. Dokuz yaşında akordeon çalmaya başlayan Idan, devamında klavyede karar kılacaktı. Kadınların da zorunlu askerlik görevlerini yapmak durumunda oldukları İsrail’de, 18 yaşında askere alınan Idan için bu vazife, kısır bir zaman dilimindense müziğine yatırım yapıp kendini geliştirebildiği, çeşitli performanslar sahnelediği fırsatlara yol açtı.

idan 2

Akdenizlisinden Ortadoğulusuna, Latin Amerikalısından Doğu Avrupa’sına kadar birçok etnik kökeni barındıran İsrail’de nüfusun neredeyse %20’sini Araplar oluşturuyor. Dolasıyla, bu denli çeşitli, farklı diller ve enstrümanlarla oluşturulan müziğin İsrail topraklarından çıkması şaşırtmıyor. İsrail’in kayıp kabilesi olarak adlandırılan Etiyopya Yahudileri ise sayıca 85.000 kadar ancak Idan Raichel müziğinde bu kültürün de önemli yer tuttuğunu söylemeliyiz.

idan3

Etnik çeşitlilik bu denli fazla olunca, sanatçı sayısı da hayli fazla oluyor The Idan Raichel Project’te. 70 kişilik ekibi bir sahneye sığdırmaktansa, öz bir grupla devam etmeyi yeğliyor Idan Raichel. Ekibin her bir üyesinin farklı milletlerden, kendi çapında çok başarılı ve adı duyulan sanatçılar olduğunu da düşünürsek eğer, bu kadar güzel işlerin ortaya çıkması şaşırtmıyor elbette.

Dört adet stüdyo albümü çıkarmış olan The Idan Raichel Project, ilk albümü Cumbancha’yı 2003 yılında çıkardı. Idan Raichel, sadece albümlerle sınırlı kalmıyor elbette. Portekizli fado sanatçısı Ana Moura, Kolombiyalı sanatçı Marta Gomez, Idan Raichel’ın çalışıp farklı işler çıkardığı isimlerden sadece iki tanesi. İbranice ’den Arapça ’ya, Fransızca’dan İspanyolca ’ya çeşitli dillerde şarkılar yapan grubu dinlemek gerçekten çok keyifli. Turnelerinde otellerdeki, kulislerdeki, yollardaki sesleri kaydedip müzikler oluşturan, olabildiğince farklı isimle çalışan Raichel’ın bunda oldukça başarılı olduğu aşikâr. Umarım kendisi ve ekibini en kısa zamanda Türkiye’de görüp, daha uzun yıllar dinleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.