Altın Öpüş : Gustav Klimt

Avusturyalı ünlü ressam Gustav Klimt, 1862 yılında Viyana’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini sanat ve meslek okulunda tamamlamış ve önceleri dekorasyon ressamı olarak çalışmıştır. Kardeşi Ernst ile birlikte duvar resimleri üzerinde profesyonel olmuştur. Babası da gravür sanatçısı olan Klimt, her zaman onun yolundan devam etmek istemiştir.Eserlerinde kadın bedenini kullanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Yerel bir üniversite için yaptığı nü tasarımlar birçok eleştiriye maruz kalıp ‘sapıkça’ şeklinde yorumlanmıştır. Bu olaydan sonra kamusal yerlerde çalışmayı reddetmiştir. Kendine has tarzı ile çağdaş birçok sanatçıdan ayrılan Klimt, bir süre sonra Viyana Secession grubunu kurmuştur.Amaçları toplumu sanat yoluyla değiştirmek olan bu grup kendi sanat dergilerini ve galerilerini kurmuştur.Klimt’in eserleri erotizim içeren konuları, altın kullanımı ve renkli dekorasyonu ile ayırt edilir. Çalışmalarında erotizmi büyük bir zarafetle yansıtır. Beyin kanamasından hayatını kaybeden ressamın en ünlü tablosu ‘Öpücük” adlı eseridir.

altin-öpüs1

‘Öpücük’ adlı eserin genel kompozisyonunda birbirine sarılmış erkek ve kadın figürü bulunmaktadır.Basit bir çift olarak görünseler de içerdiği erotizmi ve duygusallığı hissederiz. Erkek, kadının yüzünü ellerinin arasına almış koruyucu figürü simgeler.Kadın ise erkeğin öpüşünden etkilenmiş adeta kendinden geçmiş durumdadır.Birbirlerine sıkıca sarılmış çiftin bütünlüğü tüm seyirciyi etkilemektedir.
Klimt her eserinde olduğu gibi bunda da ayrıntılı bir desenleme yapmıştır.Erkeğin kafasında asma yapraklarından bir taç bulunur ve kadının da saçları çiçeklerle bezenmiştir.Erkeğin giysisi maskülen, kadının giysisi feminen duruş olacak şekilde yapılmıştır.Her iki giysi de altın rengidir.Bunlar da birbirinden bu kadar farklı görünen iki insanın tek bedene dönüştüğünün simgesidir.Resmin arka planı altın rengi yapraklardan oluştuğu için babasının etkisinde olduğu görülür.Klimt’in eserlerinde genel olarak “femme fatale” baştan çıkarıcı kadınlar görsek de bu resminde teslim olmuş pasif bir kadın vardır.Eserlerinde erotizmi üstü kapalı anlatan Klimt burada da gizli bir şehveti sarılışla, öpüşle anlatmıştır.

9eb122459c7761fad33c3a18d7bb7a42

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.