Amadeus İçin Çalınabilir ve Dinlenebilir Font Tasarlandı

18.yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin başından geçenleri anlatan hepimizin hayranlıkla izlediği 1984 yapımı Amadeus filmi, 11 Ocak 2020’de Sadri Alışık Kültür Merkezi ile Piu Entertainment iş birliğiyle tiyatroda sahnelendirilmişti.

Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen ve Özlem Öçalmaz’ın başrollerini paylaştığı ve yönetmen koltuğunda Işıl Kasapoğlu’nun oturduğu başarılı tiyatro oyununun tanıtımı için sıra dışı bir reklam kampanyası hazırlandı.

Happy People Project tarafından hazırlanan kampanyada, oyunda geçen metinler için henüz 5 yaşında ilk bestesini yapmış bir dahi olan Mozart’ın melodilerine yer verildi. Bu melodilerle dünyada bir ilke imza atılarak çalınabilen ve dinlenebilen yeni bir alfabe oluşturuldu.

İlk etapta her harf ve rakamın 7 nota ve oktavlarına karşılık gelen halleri tasarlanarak ardından doğru nota karşılıkları yazıldı. Yazılacak metinlere karşılık gelen Mozart’ın notaları karşılaştırılıp harflere dönüştürüldü. Daha sonra her harf için karşılık gelen nota vuruşu el ile yazıldı.

Özel bir kodlama ile oluşturulan bu sesli font ailesi, bilgisayar ortamında klavyede “A.la” yazıldığında A harfinin “la” versiyonu “la” çizgisi üzerine oturuyor, “A.la2” yazıldığında ise oktavı olan versiyon karşılığı yazılıyor. Böylece “midi” tonda tek vuruşluk notalar seviyesinde müzik metne çevrilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.