ANADOLU’DAN BİR FİKRET OTYAM GEÇTİ

Ülkemizin değerli ressamlarından olan Fikret Otyam, bugün 89 yaşında bizlere veda etti. Otyam, Anadolu insanını ve en önemlisi kadınlarını en iyi çizen ressamların başında geliyordu. Yıllarca gezdiği Anadolu’da ırgatları, çobanları, tekmil bütün emekçileri tuvaline işlemişti. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi yani bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu olan sanatçı, geriye sayısız resim, fotoğraf ve kitap bıraktı. Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan da resim dersleri aldı.

İlk resim sergisini 1952’de açan Otyam’ın resimleri, pek çok yurt dışı müzesinde ve özel koleksiyonlarda yer aldı. İç mimar olan eşi Filiz Otyam ile beraber Kuveyt, Münih, Köln, Kopenhag gibi bir çok yerde ortak sergi açtı.

Yaşamının son döneminde Antalya’ya 26 kilometre uzaklıkta olan Geyikbayırı Köyü’ne yerleşti ve orada resme ağırlık verdi. Taksim Gezi Parkı eylemlerinde yaptığı resimle oldukça ses getiren Fikret Otyam, şu sözleri söylemişti:

“Gitmek isterdim ama yürüyemiyorum. Nasıl gideceğiz? Televizyonlarda seyrediyordum. Ben yazarım, bunları yazıyorum. Fotoğrafçılığım var ama oraya gidip fotoğraf çekme olanağım olmadı. Kalıyor ressamlık. Haftada 3 kez diyalize gidiyorum yıllardır. Orada hep resim yaptım, yattığım yerde. Düşündüm düşündüm, bir kalabalık var. Çok sade bir şey olsun istedim. Haftalardır düşündükten sonra bu resmi gözümün önüne getirdim. Eve geldiğimde bunu yaptım.”

fikret-otyam-2

fikret-otyam-3

fikret-otyam-4

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.