Anarşist, Antimilitarist ve Sürreal: Clovis Trouille

Biri Alman diğeri Fransız iki asker… İkisi de ölü. Ellerinde birer beyaz tavşan ve haç tutuyorlar. Kır saçlı bir kardinal kırmızı pelerini ve erotik giysisiyle yanında bulunan generali kutsuyor. Vücudu bükülmüş çıplak bir kadın bir avuç dolusu madalyonu bırakıveriyor.

Yukarıda görmekte olduğunuz tablonun adı “Remembrances”. 1889 yılında Fransa’da dünyaya gelen ressam Clovis Trouille’nin en kindar eseri. Kindar dediğimize bakmayın, tabloda gördüğünüz l. Dünya Savaşı’nda görev yapmış olan Trouille’in haklı nefretidir. Eser, zamanında Aragon, Eluard ve Breton gibi sürrealistler arasında çok tartışma yaratmıştır.

Anti militarist ressam, Mannequins’de bulunan bir mağazada dekoratör ve tadilatçı olarak çalışıyordu. Fakat sonrasında Ecole des Beaux Arts of Amiens’de gördüğü eğitimle beraber ressam kimliği ile nam salmaya başladı.

Sanatçının ölümlülük üzerine eserleri olsa da (My Funeral, My Burial ve My Grave) kendisi daha çok anarşist ve anti militarist kimliği ile tanınmaktadır. İronik ve sert bir üslup sahibi olan Trouille’nin tablolarında, ahlak seviyesi yüksek olması gereken insanlar genellikle müstehcen şekilde resmedilmiştir. Sanatçı toplumun kusurlarını ortaya çıkarmayı ve sahte ahlak değerlerini baltalamayı kendine görev edinmiştir. Fransa’nın vadettiği medeniyet algısının ikiyüzlülüğünü tasvir ettiği “Bikini” isimli tablosu buna örnektir.

Trouille’nin işleri Louis Aragon ve Salvador Dali tarafından incelenmiştir. Sürrealist kuramcı ve yazar Andre Breton, Clovis Trouille’nin bir sürrealist olduğunu söylemiştir. Peki ya Trouille gerçekten bir sürrealist miydi? Sanatçı kendisi için şu sözleri söylüyor: “Anarşist, sürrealist… Bilemiyorum. Sevdiğim şeyi, kadınsı güzelliği çiziyorum. Benim için her şey erotik. Bu, en güzel his benim için.”

Clovis-Trouille (2)

Clovis-Trouille (3)

Clovis-Trouille (4)

Clovis-Trouille (5)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.