Anılarınıza Masalsı Bir Dokunuş: TOLEDO

Zamanda yolculuk yapmak teknolojiyle mümkün olmasa da seyahatle mümkün. Bir şehirde gidilmesi gereken tarihi yerleri ziyaret etmek mi…? Hayır bu değil. Tarih içinde bir şehri keşfetmek, bir orta çağ masalı Toledo.

Toledo şehri, 1560 yılında başkent statüsünü devrettiği Madrid şehrinin 80 km güneyinde yer alır. Üç yanı Tajo nehriyle çevrili olan bu şehir, Hristiyan ve Müslüman medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, günümüze kadar bu medeniyetlere ait eserleri ilk günkü ihtişamıyla taşımayı başarmıştır. Bu özelliğiyle ziyaretçilerini bir orta çağ masalı içine çeken Toledo şehri, artık İspanya‘nın başkenti olmasa da bir kültür başkenti olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Koruma Listesi’ne giren şehrin dar sokaklarında gezerken kendinizi bir masalda hissettirecek olan mimarisine hayran kalacaksınız. Bütün o dar sokakların bağlandığı Zocodover Meydanı’na geldiğinizde huzur verici bir güzellikle karşılaşacaksınız ve dinlenme ihtiyacı duyduğunuzu fark edeceksiniz. Çünkü Toledo şehri ziyaret edilmesi gereken yerleri dışında bir şehir olarak keşfedilmeyi bekliyor. Anılarını güzel fotoğraflarla süslemek isteyenlerdenseniz, Toledo’ya gelmeden önce fotoğraf makinenizin şarjını kontrol edin çünkü gezinizi bitirdiğinizde daha önce gezmiş olduğunuz şehirlerde kaydettiğiniz anılarınız çok daha fazlası bu şehirde karşınıza çıkacak. Her adımınızda bir ayrıntı, gezinizin her dakikasında fotoğraflamak isteyeceğiniz bir güzellikle karşılaşacaksınız.

Toledo şehri eski şehir ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eski şehir tarihi ve turistik olan yerlerin bulunduğu, anılarınıza masalsı bir dokunuş yapacak olan kısım. Yeni şehir ise yine insanların işlerini bitirdiğinde tekrar eski şehre dönmek için çalıştıkları hayatlarını idame ettirmek için gerekli olan modern kısımdır. Toledo aynı zamanda kılıçları ve zırhlarıyla ünlü bir şehir günümüzde hediyelik eşya dükkanlarında yerini almış durumda, mutlaka güzel bir Toledo hatırası yanınızda götürmek isteyeceksinizdir. Bu durumda havaalanında size problem çıkarmayacak, bavulunuza sığabilecek olan hançerlerden düşünebilirsiniz. Aksi taktirde çok beğenerek aldığınız bu hediyeyi havaalanında bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Ülkenin her yerinden hızlı trenle ulaşabileceğiniz bu güzel şehre, Madrid’de merkezi Plaza Eliptica’daki otobüs durağından 30 dakikada bir otobüs kalkıyor. Açıkçası Toledoya gelirken ulaşım konusunda, dönerken de beklentilerinizi karşılama konusunda olumsuz bir durum olmayacaktır.Tek ihtiyacınız olan şey güzel anılar biriktirmek için “zaman” olacaktır.

4 Yorumlar

 1. Avatar

  Fatih

  28 Şubat 2017 en 22:16

  Mazapan, Badem ezmeli enfes tatlı, Toledo’ya özel mutlaka denemelisiniz.

 2. Avatar

  Uğur

  28 Şubat 2017 en 22:36

  Görmeyi çok isteğim bir yer yazınızı okuyunca isteğim daha çok arttı …. teşekkürler

 3. Avatar

  Hamdi Demirci

  01 Mart 2017 en 14:47

  Yazınızı çok beğendim. Toledo ‘ya da gitmeyi çok istiyorum fakat ülkeye giriş konusunda vizeyle alakalı çok fazla evrak gerekiyor mu?

 4. Avatar

  Mevlüt

  01 Mart 2017 en 18:56

  Gezmeyi çok seven biri olarak , kesinlikle gitmek istediğim bir yer.
  Yazınızı okuyunca Toledo ‘ yu bir REHBER ile gezintiye çıkmış gibi hissetirsiniz bana bunun için teşekkür ederim.
  yazılarınızın devamını bekliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.