Animasyon Tarihi Ve Animasyonun Önemli İsimleri

Çizgi film yahut animasyon izlemenin yaşı yoktur. Onları izlemenin ancak keyfi ve masumluğu vardır. Hemen her yaştan insana hitap etmelidir de. İnsan, henüz içindeki o masum çocuğu kaybetmemişse tabii.

Animasyon tarihine kısaca göz atacak olursak animasyonun kurucuları sayılabileceğimiz üç isimden bahsedeceğiz: Charles Emile Reynaud, Emile Cohl ve Winsor Zenic McCay…

Animasyon film tarihi 1906 yılına dayanmakta.  Charles Emile Reynaud  1906 yılında fotoğrafları art arda ekleyerek ilk görüntüyü oluşturdu ve “Praksinoskop” adını verdiği makineyi icat etti. Makine bir şerit üstüne çizilmiş görüntülerin delikli bir çarkın içine yerleştirilmesi ve döndürülmesine dayanıyordu. Reynaud, bu sayede çizimlerine hareketi kazandırdı ve “Humorous Phases of Funny Faces” adlı ilk kısa animasyon filmini yaptı.

Fantasmagorie, aslında tarihin ilk gerçek animasyon filmidir. Yapım yılı 1908. Karikatür sanatçısı olan Fransız sanatçı Emile Cohl, bu animasyon için 700 adet resim çizmiştir ve resimlerin her biri art arda ekleme tekniği ile animasyona dönüşmüştür. Oldukça basit olan bu animasyon 1908’li yılları düşündüğümüzde etkileyici görülmekteydi ve ilk animasyon filmi olarak gösterilen çarkla hareket kazandırılmış görüntüden oldukça farklıydı.

Emile Cohl gibi animasyon tarihindeki bir diğer önemli isim Amerikalı karikatürist ve animatör Winsor Zenic McCay. McCay aslında bir gazetede karikatüristtir ve adını çizgi roman Little Nemo ve 1914 yapımlı animasyonlu karikatür Gertie Dinozor ile duyurmuştur. Bu animasyona baktığımızda zaman ve yapımlar etkili olmuş olacak ki Fantasmagorie’ den daha usta bir elden çıkmış izlenimi yaratıyor. Animasyonda görülen dinozorun yaptığı hareketler oldukça iyi ve teknik olarak çok daha üst seviyede. İşte bu üç önemli isim animasyon tarihini başlatmış ve animasyonlarıyla kendilerinden sonra gelen animasyonculara öncü olmuşlardır.

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
“Mimarlık arketiplerdir!” Aldo Rossi

Aldo Rossi (1931-1997) Milano doğumlu olan mimar, Neo-Rasyonalizm'i geliştirmesiyle alışılmamış bir beceri göstererek uluslararası bir üne kavuşmuştur. 'The Architecture of...

Kapat