Animasyonun Aykırı Fransızı Jeremy Clapin ve Skhizein

Paris’te sahne sanatları okulundan mezun olan Jérémy Clapin, profesyonel hayatını grafik tasarımcısı, illüstratör ve reklam yönetmeni olarak sürdürmektedir. Sinema dünyasına 2004 yılında yönettiği ilk kısa canlandırma filmi A Backbone Tale(Une Histoire Vertébrale) ile giriş yapan sanatçı bu filmi ile sayısız festivallerde boy göstererek birçok ödüle de layık görülmüştür.

Skhizein-Jeremy-Clapin

2008 yılında ise yazıp yönettiği ilk kısa filmi Skhizein ile yeniden kamera arkasına geçen Clapin, büyük bir yükseliş göstererek kısa film dünyasında kendinden yeniden söz ettirmiştir. Skhizein’da kendi dünyasında yaşayan ve evine meteor çarpmasıyla alt üst olan Henry’nin hayatı ve bedeniyle 91 cm uzağa düşen talihsiz kaderi ele alınıyor. Var olan düzeninden zoraki vazgeçen Henry’nin yeni hayatına alışmaya çalışırken bir yandan eski hayatına dönebilmek için çırpınışlarına şahit olduğumuz, insanoğlu ve eşyanın bağlantısını güçlü bir şekilde hissettiren düşündürücü bir kısa film izliyoruz.

‎’… Asıl yerinizden kaç santim kaymış olduğunuzu bilmenin ne yararı var ki artık? Emin olduğum bir şey varsa oda nerede olduğum beni o kadar da rahatsız etmiyor artık. Artık değil…’ diyen Henry’nin karmakarışık duyguları hissettiren o insani yönü ve Jérémy Clapin’nın hayata dair sorgulamalar yaptıran tavrı da bu kısa filmle gün yüzüne çıkmış oluyor. ‘Annecy Uluslararası Film Festivali, Cannes Film Festivali ve Chicago Uluslararası Film Festivalleri’ gibi dünyaca ünlü festivallerden ödüllerle dönen Skhizein 11 adaylıktan kazandığı 9 ödülle adından çokça söz ettirmiş ve kısa film türünde önemli bir yer edinmiştir. İnsanoğlunun yaşamı ve çevreyle olan ilişkisini mutsuzluk ekseninde yaşatan Skhizein, hüzünlü karakteri ve etkileyici anlatımıyla özgün ve sarsıcı bir animasyon…

Sanatçının “Skhizein” filminin yanı sıra diğer kısa film çalışmalarına da göz atmak isterseniz:

A Backbone Tale(Une Histoire Vertébrale)

Omurga eğriliğinde dolayı mutsuz ve yalnız bir adamın hikâyesinin anlatıldığı bu kısa film, birbirinden habersiz mutsuzlukların bir gün mutluluğa dönüşebileceği gerçeği, trajikomik bir bakış açısıyla ele alınmış.

Palmipédarium

Simon, ördekleri iyi tanırdı. Onlar ses çıkarır, uçar ve yüzerlerdi. Ama bu sefer kafası fena halde karışmıştı… Babasıyla ördek avına giden Simon bir gün ormanlıkta yürürken garip bir yaratıkla karşılaşır. Bu garip yaratığı ördeğe benzetmeye çalışan ve sonrada onunla olan iletişiminin konu edildiği kısa animasyonda yine yalnızlık ve mutsuzluk temalı bir hikâye anlatılıyor.

Kaynak:

http://www.imdb.com/name/nm3021346/?ref_=nmawd_awd_nm

https://www.shortoftheweek.com/search/?q=Jérémy+Clapin

Ömer Utku Kahraman

Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.