Anıtsal Resmin En Parlak Örnekleri

Poitou’daki Saint Savin’den, Katalonya’daki Tahull ve Sant Angelo In Formis’e kadar anıtsal resmin en parlak ve canlı örnekleri birbirini izlemiştir.

Roman döneminin bol ve zengin duvar süslemeleri dizisi içinde ilk olma özelliği Poitou’daki Saint Savin Manastır Kilisesi’ne aittir. Kilisede birbirinden kuşaklarla ayrılmış, bölmeler üzerine yayılmış bu süslemelerin ilk bölmesinde ‘Yaratılış’ resmedilmiştir. Cennetten kovulan Adem ile Havva tasvirinden sonra Habil ile Kabil’den başlanarak; Nuh’un hikayesine, Babil Kulesi’nin inşasına, İbrahim ile Yusuf meselesine geçilir ve Musa efsanesiyle noktalanır. Birbirini izleyen bu sahnelerin İtalyan-Bizans ekolünden bir fresk ustasının yanında yetişmiş birçok ressamın elinden çıktığı tahmin edilmektir.

saint-savin-fresk

Saint Savin’den Bir Fresk

Dauphine’deki Saint Chef freskleri bir kuşak daha eskidir. Tonoz tepesinin üzerindeki etkileyici resimlerin Roman sanatında bir eşi daha yoktur. Bu freskler ile Katalonya’daki anıtsal İsa’ların üzerindeki freskleri aynı kefeye koyabiliriz. Katalonya freskleri yoğun, güçlü ve neredeyse katı denilebilecek renkleriyle titreşir gibi bir izlenim bırakmaktadır.

saint-chef-fresk

Saint Chef’den Bir Fresk

Büyük bir resim ekolünün merkezi bir diğer yapı ise Monte Cassino Manastırı’dır. Sant Angelo In Formis Bazilikası’nın süslemeleri unutulmaz ve zengin örnekler oluşturmuştur. Fresklerde İsa çoğunlukla keramet gerçekleştirici özelliğiyle resmedilmiştir. Dönemin sonlarına doğru anıtsal bir Meryem figürü ile de süslenmiş ve bu süslemeden sonra Meryem tasvirleri fresklerde oldukça yaygınlaşmıştır.

saint-angelo-in-formis-fresk

Saint Angelo in Formis’den Bir Fresk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.