Ankara’da Cenneti Yakalamak: Gürleyik Köyü

Aslında birazdan anlatacağım yeri paylaşıp paylaşmamak konusunda birkaç kez düşünmedim değil. Doğa ile insanoğlu arasındaki ironi, keşfedilmemiş güzelliklerin neden gizli saklı kalması gerektiği konusundaki düşüncemi hatırı sayılır bir sebeple destekliyor. Fakat burayı ilk öğrendiğimde, konumu ve güzelliği sebebiyle özellikle benim gibi yeşilliğe hasret kalan Ankaralılarla paylaşmazsam haksızlık etmiş olurum diye düşündüm.

Bahsettiğim yer, Gürleyik Köyü, özellikle deresinin eşsiz güzelliğiyle önem taşıyor. Daha henüz gidip görme şansı bulamadığım için yaptığım araştırmalar sonucunda bulduklarımı yazıyorum.

Gürleyik Köyü, Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’ne bağlı, şehre 120 km uzaklıkta. Aynı zamanda Ankara’ya da 175 km uzaklıkta. İsmini içinden geçen çayının gürül gürül akmasından alan Gürleyik Köyü, içinde doğa sporlarına elverişli bir şelale bulunduruyor. Çevresi yeşilliklerle dolu olan bu bakir bölgenin deresinden akan suyun tertemiz fakat bazı kısımlarında sert kayaların olduğunu okudum. Aynı zamanda yürüyüş, piknik yapmak veya hafta sonunu değerlendirmek için ideal bir yer gibi gözüküyor. Modern hayattan uzak tam bir köy havası!

Yazının başında da belirttiğim gibi doğa ile insan arasındaki savaşın izlerine burada da rastlanılmış ki köy halkı doğayı korumak adına zor günler geçirmişler. Bu mücadelenin mutlu sonla bitmesi şerefine de her yıl ‘Su Festivali’ düzenlemeye başlamışlar.

 

İlkbahar – yaz aylarına doğru yaklaştığımızda gitmek için ideal bir yere benziyor, şimdiden hepimize iyi eğlenceler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.