ANKARA’DAN KARS’A, DOĞU EKSPRESİ DENEYİMİ

Hayatta varacağınız hedeften çok, o hedefe giden yoldan hoşlananlardansanız eğer, Doğu Ekspresi tam olarak yaşamanız gereken deneyimlerden biri!

Öncesinde, Haydarpaşa’dan kalkıp Kars’ta son bulan Doğu Ekspresi’nde Ankara sadece bir durakken, artık başlangıç noktası olmuş. Ankara Garı’ndan başlayıp Kars Garı’nda son bulan Doğu Ekspresi; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum ana hat istikametlerinden geçerek Kars’a ulaşıyor. Ana hat diye özellikle belirttim, çünkü yolda da birçok istasyonda duruyor. Tren içerisinde, Pulman Vagon, Kuşetli Vagon, Yataklı Vagon ve Yemekli Vagon olmak üzere dört ayrı bölüm bulunuyor.

kusetli

İçlerinde en pahalısı elbette ki iki kişilik yataklı vagonlar. Promosyon zamanı yaklaşık 85 TL’ye edinebileceğiniz biletler, normal zamanda 100 TL’nin üzerine çıkabiliyor. Pulmanlar için promosyon harici fiyat 41,5 TL iken kuşetli vagonda bu fiyat 56,5 TL.

pulman

Her ne kadar herkesin hijyen duyarlılığının eşiği farklı olsa da ben en azından TCDD’nin tecrübe ettiğim tek treni olan Doğu Ekspresi’nin benim kriterlerimi sağladığını söyleyebilirim. Yataklı vagon, nevresimleri de dahil olmak üzere gayet temiz, yemekli vagonun yemekleri de gayet lezzetli ve temizdi. Tuvaletler vagonlarda ortak, ancak o konuda da pek sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

yatakli

Restoranda alkol satılıyor. Hatta satış Ramazan ayında da devam ediyor ve personel dahil kimse içenleri yargılamıyor. Aksine tren personeli çok güler yüzlü ve misafirperver. Sizleri ellerinden gelen en iyi şekilde ağırlamaya çalışıp, herhangi bir sorun olması durumunda samimiyetle yardımcı olmaya çalışıyorlar. Restoran fiyatları da gayet makul… Sadece menüde yazan her şey olmayabiliyor, bu sebeple öncesinde neler olduğunu sormakta fayda var.

yemekli

Trende birçok kesimden insan görmeniz mümkün. Entelektüel gençlerden Avrupalı turistlere, pulmanlarda çuvallarıyla seyahat eden Anadolu insanlarından, memleketini uzun zamandır görmeyen heyecanlı ve artık Batılılaşmış insanlara… Sosyalleşmek ise sanıldığı kadar zor değil. Yemekli vagonda ya da koridorlarda eşsiz manzaraları izlerken, koyu sohbetlere başlamanız gayet olası.

Doğu Ekspresi ormanlık bölgelerden geçmiyor. Manzara genellikle bozkır, düz arazi. Alabildiğine boş arazilerde belki de bizlerin hayatta hiç özgür olamadıkları kadar özgür çocuklar bisiklet sürüp trene el sallıyor. Çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken karşılaştığınız bu manzaranın nasıl mutluluk ve huzur verdiğini anlatamam, kredi kartı reklamlarındaki paha biçilmez anlar gibi adeta.

dogu-ekspresi

Telefon, özellikle internet birçok yerde çekmiyor. Kitabınızı, derginizi, fotoğraf çekecek aparatınızı mutlaka yanınıza alın derim. Teknolojinin kazandırdıklarından çok daha fazlası bekliyor olacak bu deneyimde sizi. Gece ise manzara -en azından benim gibi gökyüzü hastaları için- çok daha etkileyici olabiliyor. Yapay ışıksız yerlerden geçerken, gökyüzünü hiç görmediğiniz kadar yıldızla kaplı göreceksiniz. İlk fark ettiğimde beni inanılmaz şaşırtan bu görüntü, trenin o küçük camından izleyebildiğim kadarıyla gerçekten büyüleyiciydi.

Tren, Kars Garı’na yaklaştıkça, özellikle Sarıkamış’ta bulunan Sarıçam Ormanları’nın da katkısıyla, ağaçlık alanlardan da geçmeye başlıyorsunuz. Görüntüler giderek daha yerleşim yeri odaklı olmaya başladıkça köy manzaraları, hayvanlarını otlatan insanlar, doğal hayat ve daha niceleri tren hızında geçmeye başlıyor gözlerinizin önünden. Ekspres tin tin giderken, siz de çok farklı yaşamlara tanık oluyor, doğanın kucağında buluyorsunuz kendinizi.

Sarıkamış Bölgesi’ni hariç tutarsak, Kars genelde düz arazilerden oluşuyor. Doğu Ekspresi’ni Haziran ayında tecrübe etmenin bir artısı da, bu dümdüz arazileri rengârenk çiçeklerle kaplanmış olarak görmek. Gerçi kış mevsiminde de eminim eşi benzeri zor bulunan manzaralar sunuyordur ekspresin durakları…

dogu-ekspresi-2

25 saat 20 dakika sonra trenimiz Kars Garı’na inmiş oluyor. Bu seferkinde hem gittiğimiz yol hem de vardığımız hedef, unutulmaz bir deneyim yaşatmış oldu!

Cansu Tazegül

Orta Doğu Teknik Üniversitesi iktisat mezunu. Seyahat, sinema, fotoğraf ve edebiyatla yakından ilgileniyor.

9 Comments

 1. Fikri

  31 Temmuz 2015 at 00:06

  Kurtalan Ekspres de güzel. Ama şu Haydarpaşa’nın kapanması berbat oldu. :(((

  • Cansu

   Cansu

   31 Temmuz 2015 at 21:43

   Kesinlikle. O zaman minimum 36 saat sürebilirdi. Zaten zamanın nasıl geçtiği de pek anlaşılmıyor.
   Umarım zamanla diğer ekspresleri de tecrübe edebilirim..

  • Serdar

   26 Aralık 2015 at 23:34

   Ben Siirt’e kadar kullanmıştım ama trende büfe veya restoran olmadığından yanıma yemek ve su almasaydım herhalde ölürdüm açlıktan 😀

 2. Nezahat

  08 Ağustos 2015 at 12:25

  Ana istasyonlarda bekliyor mu gittigimiz sehirleri de gorme sansimiz oluyor mu yoksa kesintisiz bir seyahat mi

  • Cansu

   Cansu

   11 Ağustos 2015 at 21:46

   Ana istasyonlarda inebileceğiniz kadar durmuyor maalesef. Kesintisiz diyebileceğimiz bir seyahat.
   Olmadık yerde durabilme ihtimali var, arıza ya da ihtiyaçları sağlama amaçlı. Ama o hızda giden bir tren için, durma durumunun olması çok zayıf ihtimal, anca yetişiyor diyebilirim 🙂

 3. Fahri Can

  08 Ağustos 2015 at 16:27

  Çok güzel bir yazı olmus; çok tesekkurler; işte ben Kars’taki bu uçsuz bucaksız dümdüz arazilerinin hastasiyim; daha önceki bir turumuzda Erzurum ‘dan midibüsle Kars’a giderken sarhoş olmuştum adeta ama kelimelerle anlatamam. Uzaklardaki sığır ya da koşan at sürülerini gördünüz mu; cobanlari; masallardaki gibi; Selim ilçesinin uzaklardaki rengarenk evlerini… Bana çok güzel bir fikir verdiniz; Doğu Ekspresi’ni hiç düşünmemiştim şimdiye kadar; bir kez daha kaleminize sağlık. ..

  • Cansu

   Cansu

   11 Ağustos 2015 at 21:48

   Ben teşekkür ederim. Seyahatlerde kendime vakit ayırmaktan da çok hoşlandığım için, yolculuk boyunca gözlem fırsatım olamadı, kimi zaman okumayı tercih ettim. Ancak gerçekten önerebileceğim, çok güzel bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

 4. gökhan

  13 Aralık 2015 at 22:51

  Yazını şimdi görüp okudum çok hoşuma keşke daha detaylı yazabilseydin:) bu yazıyı okuduktan sonra bende Ankara’dan Kars’a gitmeyi planlıyorum:)

 5. Pingback: Sanat Karavanı’nda Öğreneceğiniz 10 Şey | TEAkolik - Teknoloji Blogu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Birhan Keskin’den ‘Kargo’ Var!

Birhan Keskin,  kalbimize dokunanların en naifi! 1963 doğumlu bir şair…  Dikkat bu bir Birhan  Keskin  şiirleri ziyafetidir! Birhan Keskin’in herkes...

Kapat