Anlamsızlıklar Alemi: İnsanlığın Ben Ne Ettim! Çıkartması

Yüzünde ekşi bir ifadeyle yürürken sanat galerisine doğru; sergiden çıkınca oturacağın kafede garson kızın elindeki broşürü görüp çok merak ettiğini ama hala gidemediğini duymamışken henüz; yanından hızla geçen ve yanlarından hızla gittiğin insanlara bakıp iç geçirme halin var bu sergide.

Birlikte eserler üreten iki kardeş olan Jake&Dinos Chapman’ın sanat için alan Arter’de Anlamsızlık Alemi Sergisi’ni gezerken aklımda çakan şimşek tam olarak buydu. Buraya gelirken bile gördüğüm manzaranın tümden gelim haliydi Chapman’ların sergiledikleri.

İnsanın kendine ne ettiği… Yaptıkları; görmezden geldikleri; ah vah edip geçtikleri. Endüstriyel sömürünün dibini görmüş dünyanın kısa tarihinde insanın kendine, doğaya, dünyaya yaptıkları. Sergiye tarihsel bir sırayla baktığınızda taş devrinden; makine üretimine geçilen sanayi devrimine, Hitler’in gazabından Mc Donalds hiyerarşisine kadar çok yönlü –belki de insana edilen denk olduğundan tek yönlü- eleştiriyi apaçık görebiliyorsunuz.

Beni sergide en çok etkileyen Chapman’ların Hitler’e ithaf ettikleri Nazi askeri maketi. Makette askerlerin iskelet olarak postür edilmesi manidar. Yapılan eylem dolayısıyla “kötü” anlamını ölümle, tarih olmakla anlatmış olmalarını yeğledim hayal gücümde.

“Gün Gelecek Sen de Sevilmeyeceksin”; serginin en can acıtan cümlesi bence. O kartondan heykellere, saçı başı dağılmış vefakar kadın figürüne uzun uzun bakın (8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz bu vesileyle kutlu olsun).

Mukavva maketlere verdikleri Retrosboktif isimleri serginin bir köşesine bıraktıkları bıyık altı gülüş olarak kaldı hatrımda. Sanatçıların kariyerleri boyunca yaptıkları işleri sergilemelerine verilen Retrospektif ismini eserlerini mukavva eserlerle betimleyip Retrosboktif adı vererek iğneyi kendilerine mi batırıyorlar yoksa anlamsız ve haketmeyen işlere verilen değere bir bakış mıdır bu tavır; bilemeyeceğim ama kesin olan bir şey var ki Chapman’ların Anlamsızlık Alemi sergisi mutlaka gidilip görülmesi gereken bir sergi. 7 Mayıs’a kadar Arter’de ziyarete açık olduğunu belirtelim.

Arter için birkaç ipucu:

Ön kapıları kapalı görebilirsiniz şaşırmayınız; bu sergi için yan sokaktaki girişi açık tutmayı tercih etmişler.

Salı-Perşembe 11:00-19:00 arası

Cuma Pazar 12:00-20:00 arası ziyarete açık; Pazartesi günleri kapalı.

Giriş ücretsiz. Alt katta paltonuzu asabileceğiniz bir askılık var; çile çekmenize gerek yok.

Sanat dolu gezmeler dilerim…

 

 

 

 

 

Nihan Şentürk

Sosyolog.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.