‘Anlatılan Senin Hikayendir’ Sahnede

Usta oyuncu Levent Üzümcü’nün tek kişilik oyunu ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Levent Üzümcü’nün 1924 mübadelesinden üç hikayeyi seyirciyle paylaştığı oyunu ‘Anlatılan Senin Hikayendir’; zorunlu göçe mecbur bırakılmış Türk Hristiyanlarla Yunan Müslümanların nüfus değiş tokuşunu anlatıyor.

60 yıllık bir dönemi kapsayan üç farklı hikayeyi kah güldürerek kah ağlatarak, başarılı üslubuyla seyirciye aktaran Levent Üzümcü; farklı duyguları aynı potada eriterek ‘kendi hikayemizi’ oyunlaştırıyor.

Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil, gerçek desek, değil… Şarkılar, türküler, insan, kuş, ağaç, kitap, dağ, taş koyun koyuna bu oyunda. Ege Denizi’nin sakin, hülyalı, bilge maviliğinde koca yürekli bir destan bu oyun. Memet Dayı, Adriana, Stafili İbrahim, Fenerci Ahmet, Denizci Barış, Niko…Tanıyorsunuz onları. Evet, her birimizin hikayesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocuklarıyız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Bize insanlığımızı unutturmak isteyenlere inat, güler yüzlü ve umutlu bir başkaldırı bu oyun.

Merak ediyorsan, nedir bu insan, kimdir? “Anlatılan Senin Hikayendir.”

Cengiz Toraman’ın yönetmenliğini üstlendiği oyun, 30 Mart’ta Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Ankaralılarla, 13 Nisan’da ise Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde İstanbullu seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.