Antalya Kültür Merkezinde Andy Warhol Sesleri

2015 yılının yaz aylarında kapılarını açan Antalya Kültür Sanat Merkezi şehrin kültür-sanat akışını genişletip büyütmeyi, ona renk ve dinamizm katmayı hedefliyor.

andy-warhol-sesleri-1

Geçmiş sergilerden, 18. yüzyıl ressamlarından Luigi Mayer’in Antalya ve Akdeniz havzasındaki mimari kalıntılar ile gündelik hayatı betimleyen 28 adet gravüründen oluşan sergisi 31 Temmuz-6 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Yine aynı tarihler arasında ; yıldızların fotoğrafçısı olarak da bilinen Cecil Beaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” başlıklı sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi işbirliği ile düzenlenmiştir. 71 adet eserden oluşan sergide, Beaton’ın fotoğrafladığı ‘Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev’ gibi ünlü isimlerin portreleri yer almıştır.

andy-warhol-sesleri-2

andy-warhol-sesleri-3

17 Ekim tarihinden beri devam eden ‘Picasso’ ve ‘Ara Güler’ sergisi, şehirde büyük ses getirdi. Ara Güler sergisinde, Antalya Kaleiçi ve sahil şeridinin yanı sıra şehrin yakın çevresinden, Kaş, Patara, Xanthos, Myra, Pınara, Side ve Perge’den görüntüler yer alıyor. Picasso Vakfı, Picasso Evi Müzesi Koleksiyonu’ndan derlenen gravürler, sanatçının klasisizm, kübizm ve gerçeküstücülüğü birleştirdiği ve dönüştürdüğü yarım asırlık ışıltılı yaratım serüvenini panoramik bir bütünlük içinde sunuyor. 54 parça yapıttan oluşan Picasso: Kadın ve Boğa – Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler” ve “Işık ve Tarih: Ara Güler’in Gözüyle Antalya” sergisi 28 Şubat 2016 tarihine kadar açık kalacak.

andy-warhol-sesleri-4

Picasso ve Ara Güler’in eserlerine ev sahipliği yapan Antalya Kültür Sanat Merkezi, şimdi de Andy Warhol sergisi için hazırlanıyor.

Gerçek adı Andrew Warhola olan çağdaş sanatın en önemli sanatçılarından Andy Warhol, video sanatını halka açık olarak sergileyen ilk sanatçıydı. ‘Pop art’ a öncülük etmenin dışında, ‘Warhol Interview’ adlı bir dergi çıkarttı ve kablolu yayında gösterilmek üzere iki tane TV şovu hazırladı. Andy Warhol’s TV ve Andy Warhol’s Fifteen Minutes adlı tv şovları MTV’de gösterildi.En bilinen sözlerinden birisi de “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” idi. Senarist, fotoğrafçı, grafik sanatçısı, film yapımcısı, yazar, yönetmen, heykeltıraş, oyuncu ve ressam olan Warhol’un sergisi 17.03.2016 – 28.08.2016 tarihleri arasında Slovakya’nın ve Avrupa’nın en önemli özel koleksiyonlarından Zoya Müzesi koleksiyonundan derlenecek ve Warhol’un ikonik serilerini kapsayacak.

andy-warhol-sesleri-5

andy-warhol-sesleri-6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.