Apocalypse Now Yeniden Sinemalarda!

Yazıya başlamadan önce, sizleri dünyanın en iyi savaş filmlerinden biri olarak gösterilen Apocalypse Now ile özdeşleşen “Ride of the Valkyries” isimli parçayla baş başa bırakıyorum.

 

“Gerçek bir özgürlüğün neye benzeyeceğini hiç düşündün mü?

Başkalarının yargılarından ve kendininkilerden kurtulmak.”

The Godfather serisi ile tanınan ve dünyanın en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Francis Ford Coppola’nın, “Karanlığın Kalbi” kitabının çarpıcı bir vizyonu olan 1979 yapımı Apocalypse Now filminin, “Apocalypse Now Final Cut” adıyla çıkacak olan yeniden kurgusunun Ağustos ayında yeniden beyazperdeye geleceği duyuruldu. Final Cut için gösterilen fragmanda kendisinin sevdiği kurguyu yapmak istediğini söyleyen Francis Ford Coppola, filmin 1979’daki versiyonundan daha uzun; ancak Apocalypse Redux yapımından daha kısa olduğunu belirtiyor.

Apocalypse Now, Coppola’nın, sekiz Akademi Ödülüne aday gösterilen, üç Altın Küre kazandıran ve AFI’nın en iyi 100 filminden biri olan filminin en gerçek versiyonu. Film, 70mm IMAX teknolojisine uygun olarak bilgisayar ortamında yeniden kurgulanmış. Bu da demek oluyor ki, daha önce hiç görülmemiş netlikte ve renk derinliğinde tekrardan vizyona girecek. Ses tasarımının da baştan yapıldığı Apocalypse Now IMAX sinemalarında izleyenleri, bir kez daha derinden etkilemeyi hedefliyor diyebiliriz.

“Savaşta her şey birbirine giriyor. Güç, idealler, ahlak, pratik askeri gereklilikler. Ama yerlilerin arasında Tanrı yerine konma fikri baştan çıkarıcı gelmiş olmalı. Çünkü herkesin kalbinde mantıklı olanla mantıksız olan arasında bir çatışma vardır. İyiyle kötünün arasında. Ve iyi her zaman kazanmaz. Bazen karanlık yönümüz Lincoln’ın iyi meleğimiz dediği şeye baskın gelir. Herkesin bir kopma noktası vardır.”

Film için yapılan çekimlerin toplam süresinin yaklaşık 230 saati bulduğu söyleniyor. Kullanılan film makaralarının uzunluğu ise yaklaşık 380 kilometreyi bulmuştur. Bu miktardaki çekimlerden sonra, filmin son halinin kurgulanması üç yıla yakın sürmüştür. Filmin toplam çekim süresinin ise yaklaşık olarak 16 ay sürdüğü de bir gerçek. Uzayan çekim süreleri oyuncular arasında gerginliklere, set ekibi arasında da sürekli olarak tartışmalara sebebiyet vermiştir. Bir diğer hayranlık uyandıran bilgi ise filmde Kurtz karakterini canlandıran Marlon Brando’nun neredeyse tüm repliklerini kendisinin doğaçlamasıdır. Hatta kendisinin 18 dakikalık doğaçlama bir monolog verdikten sonra yönetmen Coppola’ya; “Ben yapabileceğimin en iyisini yaptım, daha fazlasını istiyorsan yeni bir oyuncu bulabilirsin!” dediği söylenir.

Kısacası filmin yapım süreci hem oyuncular hem de yapım ekibi için zorlu geçmiştir. Uzayan yapım süreci nedeniyle, yapımcı şirket daha fazla para vermeyi reddetmiş, bu yüzden Coppola kendi filmine yapımcılık yapmıştır. Bu yüzden de kendisi batmanın eşiğine bile gelmiştir. Ancak film yayınlandıktan sonra büyük bir başarıya kavuşmuş, böylece Coppola maddi olarak hiç olmadığı kadar zengin olmuş ve Auteur (Otör) yönetmen ünvanına da sahip olmuştur.

“Diyalektik mantık der ki, sadece sevgi ve nefret vardır. Birini ya sever ya nefret edersin.”

Apocalypse Now, Vietnam Savaşı üzerine çekilmiş en önemli başyapıtlardan biri olarak kabul edilir. Ancak senarist John Milius ve yönetmen Coppola’nın amacı Vietnam Savaşı’nda yaşananları ortaya koymak değil; savaşın insanın içindeki karanlık tarafı ne denli yansıttığını gün yüzüne çıkartmaktır. Apocalypse Now, İngiliz Edebiyatı’nın klasik metinlerinden biri olan, Joseph Conrad’ın romanı Karanlığın Yüreği (Heart of Darkness)’nin kendine has bir uyarlamasıdır. Karanlığın Yüreği’ni sinemaya uyarlamak isteyen Milius ve Coppola ikilisi orijinal hikayeyi 19. yüzyılın Kongo’sundan, 20. yüzyılın Vietnam’ına taşırlar. Vietnam Savaşı’nın Amerikalılar için özel bir yeri olduğundan dolayı, film Amerikan sineması için önemli bir yere sahiptir. Apocalypse Now filmi, birbiri ile iç içe geçmiş ikilemler üzerine kurulmuştur. Karanlık-aydınlık, uygarlık-ilkellik, doğu-batı gibi ikilikler film boyunca gözümüze çarpar.

Kısacası, dünya sinema tarihinde çok önemli bir yapım olan Apocalypse Now filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Apocalypse Now Final Cut filminin fragmanını izlemek isteyenleri ise şöyle alabiliriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.