fbpx

ARKA BAHÇEDE BİR “DENGE” MESELESİ

Sizin alınız al inandım
Sizin morunuz mor inandım
Tanrınız büyük amenna
Şiiriniz adamakıllı şiir
Dumanı da caba

Bütün ağaçlarla uyuşmuşum
Kalabalık ha olmuş ha olmamış
Sokaklarda yitirmiş cebimde bulmuşum
Ama sokaklar şöyleymiş
Ağaçlar böyleymiş
Ama sizin adınız ne
Benim dengemi bozmayınız

Aşkım da değişebilir gerçeklerim de
Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı
Yan gelmişim diz boyu sulara
Hepinize iyi niyetle gülümsüyorum
Hiçbirinizle dövüşemem
Benim bir gizli bildiğim var
Sizin alınız al inandım
Morunuz mor inandım
Ben tam kendime göre
Ben tam dünyaya göre
Ama sizin adınız ne
Benim dengemi bozmayınız

Turgut Uyar‘ın kaleminden çıkıp can bulan sayısız şiir arasında bizleri hem dizginleyip hep coşturan biricik bir eser vardır ki insanı yıpratan diğer insanlara ve nedenlere karşı bir savunmadır en derinimizden. Zihnimizi yoran, yıldız gibi parlayabilecek düşüncelerimizin ve “bir gizli bildiğimizin” önünde duran puslu hırsları elinin tersiyle iter. Adı üzerindedir zaten.

Günümüzde ortaya çıktığı dönemden daha popüler olan İkinci Yeni Akımı’nın “Mavi Kalemi” Turgut Uyar’ın mekanik hayatlar ve düşüncelerden kaçar gibi bulutların ardından, kuşların kanatlarından baktığı şiiridir “Denge”.

denge-cemal-sureya

Okuyanları içlerinin serin arka bahçelerine dinlenmeye davet eder. Bizi kendimize çağırır. Biraz boşvermişlik, biraz eyvallah barındırır dizelerinde. Etrafına kulaklarını tıkamaz, etrafın kulaklarını açar.

Al’ını mor’unu bağırıp savuran insanlara inanır, şiiriniz de var, dumanına da eyvallah der. Kuralları yoktur, değişimin sabit kalmaktan daha yüce olduğunu öğrenmiştir. “Aşkım da değişebilir gerçeklerim de” diye devam eder.

Diz boyu sulara yan gelip iyi niyetle gülümser okurlarına bu şiir. Aradığımız samimiyeti kolay buluruz bu tebessümde. Vurdumduymazlık değildir pırıl pırıl denizlerde bulduğu, o ne vurur ne de duymak zorunda kalır rahatsız eden gürültüleri. O tam dünyaya göre, o tam kendine göredir. Sokakları, hatta ağaçları bile eleştirenlere sorar; “Ama sizin adınız ne?”

Bozulan dengeler için diğer kefeye eklenecek en güzel şiirdir “Denge”. Sezen Aksu gibi harikulade bir sesten kulaklarımıza misafir olmayı unutmaması da ayrı bir tat bırakıyor bünyelerde.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.