GÜÇLÜ VE KARARLI DURUŞLARI İLE ARS LONGA VE YENİ ALBÜMLERİ ‘HAYALET RADYO’

Yaklaşık üç yıl kadar önce, kelimenin tam anlamıyla ‘keşfettiğim’ bir grup Ars Longa.

Keşfettiğim diyorum, çünkü ilk albümlerini 2015 yılında yayımlamalarına rağmen, grup müzik camiasına  2005 yılında Myspace ile girmişti. Arada ilk albüme kadar geçen 10 yıllık bir zaman dilimi vardı. Görünen o ki uzaktan ve derinden gelen bu tınılar, büyük bir emek ve özveriyle ürettikleri gerçek müziğin yapı taşları olmuştu.

Ars Longa Latince, Türkçe’de ‘sanat uzun, hayat kısa’ anlamına geliyor.

Grup üyelerinden Sinan ve Berat isim bulma konusunda ortak bir karar vermişler ve Ars Longa ismi için “biz kaybolup gittikten sonra sanatımız yaşayacak diye düşünebiliriz, ama, bir yandan da sanat çok zor bir şey, sizin kısa ömrünüz sanatı muhteşemleştirmeye ve tamamlamaya yetmeyecektir diye de bir anlam çıkarılabilir” diyorlar.

Felsefik bir pencereden baktığımızda üzerinde iyice düşünülmüş ve öyle karar verilmiş bir isim. Özenle seçilmiş parçalarından da anlayacağımız üzre, grubun bu denli başarılı ve uzun soluklu olmasına da şaşırmamak gerekir!

Ars Longa nasıl kuruldu ve devam etti?

Grup üyelerinden Sinan Çulhaoğlu(vokal ve gitar) ve Berat İşçioğlu (bas gitar) tarafından kurulan grup ilk olarak Frekans Vol 1. albümünde yer alan ‘Yarın Yarın’ isimli parçalarıyla isimlerini duyurdu. Grubun son halini almasi ise Eser Özdenoglu (gitar) ve Eray Demirsoy’un (davul) katilimi ile 2006 sonunda gerçekleşti. Nihal Saruhanlı’nın da gruba dahil olması ile ilk albüm kayıtları tamamlandı. Fakat Nihal, albüm kayıtları sonrası Finlandiya’ya gitmek zorunda kaldı.

Grup bu üyeleri ile Mart 2015’te Umut Gökçen prodüktörlüğünde ilk albümü Günler’i piyasaya sürdü. Birçok müzisyen ve müzik yazarının dikkatini çeken bu albüm, ‘Yılın En İyi Alternatif Albümleri’ arasında gösterildi.

Ars Longa 2005 yılından itibaren Peyote başta olmak üzere Roxy, Balans, Studio Live gibi mekanlarda ve Radar Live festivalinde sahne aldı.

Şimdiye kadar farklı kadrolarla festivallerde ve yerli sahnelerde performans sergileyen Ars Longa, grup üyeleri Ali Sinan Çulhaoğlu(vokal, gitar), Berat İşçioğlu (bas, vokal), Uygar Çehreli(gitar), Mehmet Kemal Ülkenciler(davul) ve Tuğba Gördes(klavye) ile son 2 yılda da müthiş işlere imza attı.

Grup, 2017’de sonbahara rağmen enerjik bir başlangıç yaparak ‘Yüreğim İmparator’ teklisini çıkardı. Blue Night Records etiketiyle çıkan plak 24 Ekim’de piyasaya sürüldü. Plak formatında çıkan tekli, ardından birçok konser ve festivalleri de beraberinde getirdi.

Gruptan, 2018 yılının Haziran ayında iki şarkılık bir single daha geldi. ‘Ağlayan Gelin’ ve ‘Bizim Şarkı’ ikilisi yazın arabada, evde veya gece uyumadan dinlenilecek parçalar listemde ilk sıralardaydı. Birçok yerli müzik festivalinde sahne alan grup, yaz aylarında bu iki enerjik ve Latin Amerika ezgileriyle süslenmiş parçayla dinleyenlerini sevindirdi.

Grup üyeler, 2018 yılının sonlarına yaklaşırken, ’Günlerin Eskisi’ adı altında, 2006-2012 yılları arasında kaydettikleri parçalardan oluşan bir albüm daha piyasaya sürdü. Demo severlerin de yakından ilgilendiği bu albüm sonrası, Ocak 2019’a girdiğimiz şu günlerde hız kesmeden yeni bir çıkış daha yaptı ve son albümü ‘Hayalet Radyo’yu yayımladı.

Ars Longa, içinde ‘Yüreğim İmparator’, ‘Bizim Şarkı’ ve ‘Ağlayan Gelin’in de bulunduğu 9 parçalık ve müzikal anlamda yine müthiş keyif veren bir çalışmaya daha imza atmış oldu.

Bu albüm diğerlerinden biraz daha farklı ve enerji dolu! Zaten grubun vokalisti, aynı zamanda da gitaristi olan Sinan, tıpkı bir radyo gibi, değişik frekanslar ve değişik hissiyatlarla dolu bir albüm hazırlığında olduklarının sinyallerini birçok röportajında vermişti.

Albümde, konserlerde büyük beğeniyle dinlenen parçalardan biri ‘Karayipler’ de var! Tuğba’nın vokalleri ile de taçlanan bu enerjik parça şahsen benim de en keyif aldıklarımdan biri oldu. Müzikal anlamda, üzerinde çok fazla çalışılmış, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir albüm olduğu tek bir parçadan anlaşılıyor desem abartmış olmam.

‘Gül’ umut dolu bir parça gibi görünse de hayatın gerçeğini de incelikli cümlelerle yüzüne vuruyor insanın.

Şarkı sözlerinde hayata dair ince ve gerçekçi göndermelerde bulunmaya özen gösteren grup, bu anlamda da kendini rahatlıkla dinleyiciye sevdiriyor ve benimsetiyor. Sahneye çıktıkları zaman, kendiliğinden gelişen o doğal ve iyi enerjiyi de hissediyorsunuz.

Albümdeki ‘Davet’ parçasıyla hepimizi ‘hadi konsere gel, yaşamak ne güzel’ sözleri ile konsere davet ediyor Ars Longa. Bize de bir sonraki konserlerinde bu keyifli albümün tadını çıkarmak kalıyor.

Hadi konsere gelin! İlk konserde görüşmek üzere!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.