Artan Yabancı Düşmanlığı

Abd’de yaşayan, Latin Amerika kökenli Jose aylar boyu iş bulamayınca CV’sinde ismini ‘’Jose’’ yerine ’’Joe’’ olarak değiştirdi. İsmi Joe olunca hayatı da bir anda değişti.

Jose Zamora, işsiz kalınca bir CV hazırladı ve iş başvurularına başladı. Fakat birkaç ay hiçbir geri dönüş olmadı. İş bulamadığı için giderek canı sıkılmaya başlayan Zamora, bunun sebebinin kendi yetersizliği olmadığını düşünmeye başladı. Sebep, ülkede yaygın ırkçılık ve ayrımcılıktı. Daha önce de defalarca ayrımcılık ile ilgili düşünceler, tecrübeler duymuştu fakat çok da ciddiye almamıştı. Yaptığı onca başvurudan bir geri dönüş alamayınca ırkçı bir tavırla yüzyüze geldiğini farketti  ve hemen harekete geçti.

CV’sinde ismini Jose Zamora yerine Joe Zamora olarak değiştirdi. Yani sadece tek bir harfi değiştirdi. Daha önce başvurduğu ilanlara tekrar başvuru yaptı. Bir anda başvuruları cevaplanmaya başladı. İş görüşmelerine çağırılıyor, olumlu sonuçlar alıyordu. Olumsuz geri dönüşlerde bile, şirketler kendisini arayıp neden kabul edilmediği hakkında bilgilendiriyordu. Konu ile ilgili konuşan Zamora ‘’günde en az 50 başvuru yapıyordum ve bunu aylarca yaptım, hiçbirine kabul edilmedim. Bir harf değişikliği hayatımı değiştirdi. E-mail adresim, beni görüşmeye çağıran şirketlerle doldu. Üstelik CV’de değiştirdiğim tek şey ismimdi. Eğitimlerim, iş tecrübelerim birebir aynı olmasına rağmen Jose olarak iş bulamadım ancak Joe olunca kabul görebildim.’’ dedi.

Şirketlerin kendi tavır ve çıkarları doğrultusunda insanlara adil davranmamaları ve bu sebeple de cezalandırılamamaları, dünya genelinde giderek yaygın bir hal alıyor. Sorumluluk almayan, hata kabul etmeyen, ceza ödemeyen şirketlerin bu yaptıkları da yanlarına kar kalıyor. Yaptıkları ırkçılık bile olsa… Benzer bir olay 2009 yılında The New York Times’da haber olmuştu. Haberde,yine  Abd’de bir Afrika kökenli vatandaşın ismini saklayarak, başka birinin de ancak CV’den çalıştığı Musevi okullarındaki iş tecrübelerini çıkarttıktan iş bulabildiği ortaya çıkmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Naçizane Bir Sokaktan Sinemanın Kalbine; Yeşilçam

İstanbul’un Beyoğlu semtinde kendi haline bırakılmış naçizane bir sokak bulunmaktadır. Yıl 1948’i gösterirken dönemin hükümeti yerli filmlere uygulanan vergiyi %75’ten...

Kapat