Asghar Farhadi’nin Oscar Adayı Filmi ‘Satıcı’nın İlk Gösterimi Londra’daki Meydanda Yapılacak!

Akademi Ödülleri, nam-ı diğer Oscar Ödülleri’nin verileceği akşam, Londra’daki Trafalgar Meydanı, en iyi yabancı film dalında aday olan “Satıcı” filminin ilk gösterimi, ücretsiz ve halka açık olarak yapılacak.

Kültür Servisi’nde yer alan habere göre, filmin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi, ABD’nin Müslüman nüfusu çoğunlukta ülkelerden gelen insanları ülkeye almaması yönündeki kararı sonrası töreni boykot edeceğini açıklamıştı.

Londra Belediye Başkanı ve Britanya sinemasının önde gelen isimlerinin katılacağı ilk ilk gösterim için Farhadi, gösterimin “dayanışmanın sembolü” olduğunu söyledi. Bu etkinlik için Trafalgar Meydanı, Londra’nın en büyük açık hava sinemasına dönüştürülecek.

Altın Palmiye ödüllü Britanyalı yönetmen Mike Leigh’in de katılacağı etkinliğe yaklaşık 10 bin Londralının katılması bekleniyor. Etkinlik Londra Belediye Başkanı Sadig Khan ile birlikte, oyuncu Lily Cole, yapımcı Kate Wilson ve sinemacı Mark Donne tarafından, Oscar töreni ile eşzamanlı ve Brexit oylaması sonrası “başkentin yaratıcı bir merkez olarak başarısını kutlamak ve açıklık ve çeşitlilik için bir mesaj göndermek” amacıyla düzenlenecek.

Gösterimin gerçekleştirileceğine dair duyuru, aralarında Julie Christie, Kevin Macdonald, Keira Knightley, Ridley Scott ve Terry Gilliam’ın da olduğu oyuncu ve sinemacıların ABD Büyükelçiliği önünde filmi göstermek için Westminster Dükü’nden izin istemesi üzerine yapıldı.

2012 yılında “Bir Ayrılık” filmiyle en iyi yabancı dilde film dalında Oscar Ödülü kazanan Farhadi’nin yeni filmi “Satıcı”, bu yıl Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Farhadi, ABD’nin yasağından etkilenenlerle dayanışma amacıyla, şayet kendisi için bir istisna yapılsa dahi ödül törenine katılmayacağını açıklamıştı.

Farhadi, Trafalgar Meydanı’ındaki gösteirmin büyük bir sembolik önemi olduğunu söyledi. “Bu cömert girişim için Londra Belediye Başkanı’na ve sinema camiasına en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu paha biçilmez dayanışma gösterisi karşısında minnettar ve memnunum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.