Aşk ve Faşizm

 Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi alırken katıldığı Stüdyo Oyuncuları‘nda önce öğrenci, sonra eğitmen Olan Yeşim Özsoy Gülan’ın, Aşk ve Faşizm adlı oyunu seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Özsoy Gülan,“Aksak İstanbul Hikayeleri”  adlı oyunuyla Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkurt ödülü,“Son Dünya”, “3.Evren” ve “Yüzyılın Aşkı” oyunlarıyla da çeşitli ödüller aldı.

 Karanlık, aydınlık, kapalılık, açıklık, örtü, örtüsüzlük kavramlarıyla ışık, hareket ve metni birlikte işleyen “Aşk ve Faşizm” adlı oyun, günümüz faşizmine öznel ve eleştirel bir yorum getirmekte. İstanbul’da faaliyet gösteren ve yeni metinler, yeni teknolojiler ve disiplinler arası konularda işler üreten tiyatro grubu “Ve Diğer Şeyler Topluluğu”nun kurucu yönetmenliğini yapan sanatçı, aynı zamanda 2003 senesinden beri sanatçılar tarafından yönetilen bir çağdaş gösteri sanatları mekanı olan “GalataPerform”‘un kurucusu ve genel sanat yönetmenliğini yapıyor.

 

Oyunlarında yeni metinleri, yeni sahneleme teknikleriyle birleştiren Yeşim Özsoy Gülan, Genel Sanat Yönetmeni olduğu Galataperform’un Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında çalıştığı yazarlardan Gianina Cărbunariu (Romanya), Linda McLean’i (İskoçya) ve Helena Tornero’yu (İspanya) Aşk ve Faşizm başlığı altında bir araya getiriyor. “Oyunda gerçek ile kurgusal olan arasında gidip gelen, kadın enerjisinin ön plana çıktığı, yalın bir sahneleme öngörüyor.Oyun metninin çalışma aşamasında, her yazar, diğer yazarlarla olan sohbetler, kendi hayatları ve başlık kavramları üzerinden gerçeklere dayanarak metinleri oluşturdu. Yazarların skype üzerinden yaptıkları sohbetlerden yola çıkarak birbirlerine paralel geliştirdikleri dört farklı metin, reji ve sahneleme aşamasında tek bir oyun olarak bir araya geldi.”

 Diğer Şeyler Topluluğu’yla yurt içinde ve dışında festivallere katılan Özsoy Gülan’ın çeşitli oyunları İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İngilizce’ye çevrildi.

Aşk ve Faşizm, 16 Şubat Pazartesi günü saat: 19.30-20.30 arasında Garajİstanbul’da.

Yazan: Gianina Carbunariu, Linda McLean, Yeşim Özsoy Gülan, Helena Tornero

Yöneten ve Kurgulayan: Yeşim Özsoy Gülan
Oyuncular: İncinur Daşdemir, Evrim Doğan, Enginay Gültekin, Burcu Halaçoğlu, Elif Ongan Tekçe, Sanem Öge, Özlem Saraç, Selin Zafertepe
Çevirmenler: Semra Selim (Romence), Ferdi Çetin (İngilizce), Pınar Savaş (İspanyolca)
Dramaturji: Ferdi Çetin
Işık & Mekan Tasarımı: Yüksel Aymaz
Hareket Tasarımı: İlkem Ulugün
Müzik Tasarımı: John Plenge
Kostüm Tasarımı: Yeşim Özsoy Gülan, Ferdi Çetin
Grafik: Ethem Onur Bilgiç
Fotoğraf: alengirhane
Reji Asistanı: Fitnat Budak

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.