AŞK VE JANE AUSTEN

İngiliz yazar Jane Austen, 16 Aralık 1775’te Anglikan Kilisesi’nde papaz George Austen’ın yedinci çocuğu olarak dünyaya merhaba diyor.

jane-austen-2

Dönemin şartlarına göre orta düzeyde yaşayan mutlu bir aile ortamında, altı erkek kardeş ve en yakın sırdaşı olan kız kardeşi Cassandra ile büyüyen Jane, küçük yaşlardan itibaren aile içinde eğlenmek amacıyla şiir, kısa öykü ve oyunlar yazmaya başlıyor. Destansı denemeler ve kurgu olmayan tarihsel metinler kaleme aldıktan sonra 19 yaşında roman yazmaya karar veriyor.

İlk romanını 20 yaşında bitiren genç yazar 23 yaşına geldiğinde 3 büyük roman yazmış oluyor. Ancak edebiyatın bir erkek işi hatta özellikle roman yazmanın alt tabakaya hitap eden bir uğraş olduğu düşüncesinin hakim olduğu dönemde eserlerinin yayımlanması için uzun bir süre beklemesi gerekiyor.

jane-austen-3

1805’te babasının ölümü ardından kız kardeşi ve annesi ile birlikte maddi sıkıntı yaşamaya başladıklarında imdadına erkek kardeşi yetişiyor. Günümüzde müze olarak kullanılan bu evi onlara hediye ediyor.

http://www.jane-austens-house-museum.org.uk/

jane-austen-4

1809 yılında buraya yerleşen Jane Austen hemen dördüncü kitabına başlıyor. Çok geçmeden 1811’de ilk romanı “Sağduyu ve Duyarlılık” Londra’da basılıyor. Arka arkaya diğer romanları da yayımlanıyor.

1813 “Gurur ve Önyargı” (Aşk ve Gurur).

1814 Mansfield Parkı

1815’te çıkan “Emma” ise yazarın hayattayken yayımlanan son kitabı oluyor.

jane-austen-5

Birçok kez dizi ve filme uyarlanan “Gurur ve Önyargı”nın 1940 yapımı filminin senaristlerinden biri Cesur Yeni Dünya’nın yazarı Aldous Huxley oluyor.

Jane Austen bütün romanlarını anonim olarak yayımlıyor. Kitapların yazar adı kısmında “A Lady” ibaresi yazılıyor.

jane-austen-6

Başrollerde her zaman kadınlar… Parayı, şanı, şöhreti reddedip ‘gerçek aşk’ peşinde koşan kadınlar. Her zaman mutlu evliliklerle süslü sonlar. Evlenmeleri dışında, toplumu konu ettiği kitaplarındaki bütün ana karakterler yazarın kendi hayatına benzer yaşamlar sürüyor. Orta düzeyde varlıklı ailelerden gelen, eğitimli kadınlar. Taşrada yaşıyorlar.

Son olarak üzerinde çalışıp tamamlayamadığı romanı “Sanditon” ölümünden sonra çağdaş yazarlardan tarafından tamamlanıp yayımlanıyor. Bunlardan biri Jane Austen’ın anısına “Another Lady” ismiyle yayımlanıyor.

jane-austen-7

Jane Austen’ın el yazması olan dört kız kardeşi anlattığı tamamlanmamış bir diğer eseri “The Watsons”ın taslağı bir müzayedede 1,6 milyon dolara alıcı buluyor.

1817, 18 Temmuz.

Jane Austen, 42 yaşında göğüs kanseri nedeniyle dünyaya elveda diyor.

jane-austen-8

Birkaç kısa not:

  • Jane Austen romanlarda toplamda sadece 14 kere öpüşme sahnesi bulunuyor.
  • Jane Austen romanları bugüne kadar 60’ın üzerinde film ve dizi olarak uyarlanmıştır.
  • “Gurur ve Önyargı”nın hakları sadece 175 dolara satılmıştır.
  • Prideand Prejudice (Gurur ve Ön Yargı), Emma, Persuasion (İkna) romanları tüm zamanların en iyi elli romanı içinde yer alıyor.
  • Jane Austen İngiltere tarihinde banknotlarda yer alan üçüncü kadın oluyor

Jane Austen banknote

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
ROY LICHTENSTEIN ve POP SANAT

'Şehirde bir ağacın önünde oturamam; çünkü şehirde hiç ağaç yok.  Ağaçlar,  filmler,  fotoğraflar ve videolarla belleğime aktarılan bir taklit olarak...

Kapat