Aşkın Büyüsüyle Bezenmiş Bir Cami – Nasır ol Molk

Ve Allah, burada yakındadır,
Şebboylar arasında, uzun çamın altında
Suyun bilincinde,
Bitkilerin kanununda…

Sohrab Sepehri

Aşkın, sanatın ve kültürün şehri diye bahsederler Şiraz’dan. Ola ki, bir yolcu ayak değdirmesin Pers diyarına, yoksa bu şehrin büyüsü alıp götürür sizi. İran’ın Şiraz kentinde bulunan Nasır ol Molk Cami, sanat ve aşk denildiğinde akla gelen eserlerin başında yer alıyor. Caminin büyüleyici etkisinin en büyük nedeni, kuşkusuz karşımıza farklı motif ve renklerle çıkan vitraylar.

Nasır-ol-Molk-Cami

Yapımı on iki yıl süren Nasır ol Molk Cami’nin inşaatına, Kaçar Hanedanı olan Mirza Hasan Ali Nasir el Mülk döneminde başlanmış. Pembe rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı caminin inşasında, dönemin ünlü mimarları; Muhammad Reza Kashi Paz-e-Shirazi ve Muhammad Hasan-e-Mema yer almış.

Nasır-ol-Molk-Cami

Cami’nin, güney cephesinde yer alan renkli küçük camlar, güneşin yaydığı ışığı bir resim gibi iç kısma yansıtıyor. İç mekâna doğru ilerledikçe, özelikle tavan kısmında tezhip ile işlenmiş Kuran’dan ayetler yer alıyor. Sultanahmet, Süleymaniye, Selimiye camileri nasıl bir ruhani yolculuğa sizleri çıkarıyorsa, Nasır ol Molk Cami’de sizleri mistik bir yolculuğun içerisine davet ediyor. İslami yapılarda azda olsa karşımıza çıkan renkliliği, Nasır ol Molk Cami’nin yanı sıra; Mescid-i Aksa ve Sultanahmet Cami’de de görmek mümkün.

Nasır-ol-Molk-Cami

Aslında, Cami’yi ziyaret edip fotoğraflar çeken Ramin Rahmani Nejad’ın söyledikleri, Nasır ol Molk’un yarattığı etkiyi en güzel şekilde anlatıyor.

İlk kameramı satın aldıktan sonra ki günlerden itibaren çevremde ki güzellikleri keşfetmeye başladım. Şiraz’ın her köşesinde keşifler yaptım bu keşiflerden birinde ilk kez bir camiye girdim. İçeride gördüğüm ışığın ve renklerin güzelliği ve mimari yapısı beni şaşırtmıştı. Orada kalıp uzun süre kendimi bu güzelliğin bir parçası gibi düşleyerek bir çeşit rüyaya daldım. Şimdi aradan beş yıl geçtikten sonra bile, rüyalarımda hala yatak odamın penceresinden içeri renkli ışıkların aktığını görüyorum.

Nasır-ol-Molk-CamiNasır-ol-Molk-CamiNasır-ol-Molk-Cami

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.