Aşkın Yaptırdığı Sanat Eserleri

 Sanatı yapmaya iten içimizden taşan duyguları somutlaştırma isteğimizdir .Bu bazen özlemdir, bazen öfke, bazense sadece birine karşı duyduğumuz uçsuz bucaksız sevgidir. İşte bu sevgiden doğan bazı eserler.

Tac Mahal

Taj_Mahal_in_March_2004

Şah Cihan’nın çok sevdiği eşi doğum sırasında hayatını kaybeder. Eşinin ölümünün ardından iki yıl yas tutan Şah Cihan acısını dindirme yolu olarak sanatı görmüştür. Eşinin ölümünün ertesi yılı Tac Mahal’in yapına başlar amacı ”Cennet” tasvirini yaptırmaktır. Bu amaçla 2000 farklı model gösterilmiş,yapımında ise 20 yıl boyunca 22.000 işçi çalışmıştır. Beyaz mermerden yapılan yapının gün içinde renkleri değişir gün doğarken pembesi olurken,güneş batarken altın renklerine bürünür. Söylentilere göre bu renkler Mümtaz Mahal’in hislerini yansıttığı söylenir.

Oğlu tarafından devrilen Şah Cihan hayatının sonuna kadar Tac Mahal manzaralı odasında hapis tutulmuştur.

Altı yıl boyunca yapılan seçimler sonucunda Tac Mahal dünyanın yedi harikası arasına girmiştir.

BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ

babilinasmabahceleri1

Dünyanı yedi harikasından biridir.Tarihçi Herodot “Babil, yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar.” demiştir. Peki bu şehir niçin yapılmıştır?Babil Kralı Nebukadnezer tarafından ev özlemi çeken eşinin neşelendirmek amacıyla yaptırılmıştır. Kraliçe Amytis’in geldiği ülke yeşil engebeli ve dağlıktır. Mezopotamya’nın sıcak ve düz arazilerine  alışamamış, depresyona girmiştir. Kral karısının özlemini gidermek için onun memleketinin bir benzerini yapmaya karar verir. Bahçeyi büyük teraslar,çeşitli bitkiler ,altından yapılma heykellerle doldurmuştur.

İstilalar yüzünden yıpranmış yapı MS. 5 ve 6 yy kumların arasında tamamen kaybolmuştur.

 Frida Kahlo”Düşüncelerimde Diego”

frida

Frida Kahlo’nun Diego’ya duyduğu aşkı yazdığı mektuplardan ve tablolardan biliyoruz.

Frida burada kendini gelin gibi duvağa bürümüştür.Sadece kiliseye giderken giyilen bu giysiyle Diego’ya olan hislerinin ve hayranlığının boyutlarını gösterir.Alnın ortasına yerleştirilmiş Diego sadece onu düşündüğünü ve beklediğini gösterir.Düşünceleri beyaz ipliklerden oluşur ve başında ki duvağı çevreler.

John William Waterhouse-Shallot’un Leydisi

52e1d275a85ea9de4700001c

Mitoloji ve edebiyattan uyarlama resimleriyle ünlü, İngiliz ressam John William Waterhouse ,İngiliz şairi Alfred Lord Tennyson’ın, Camelot efsanelerinden esinlenerek yazdığı şiiri tabloya dönüştürmüştür.

Efsanede Shalott Leydisi bir lanetle kuleye hapsedilmiştir.Lanete göre kuleden dışarı çıkamaz hatta camdan bile bakamaz.Günlerini yün eğirerek ve elindeki aynaya yansıyan dışarının manzarasını izleyerek geçirir.Bir gün aynadaki yansımaya Sir Lancelot’un silueti düşer ve Lady Shallot aşık olur.Ne pahasına olursa olsun ona ulaşmak ister.Eğer dışarı çıkarsa ölecektir fakat bunu önemsemez.Koşarak göle iner,kayığa biner ama Lancelot’a ulaşamadan ölür.Lancelot’ta hiç bir zaman kayığın içindeki kızın niye öldüğünü kimi sevdiğini anlamaz.

The Lady of Shallot /Loreena McKennitt

Duygu Gencer

Hacettepe Sanat Tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
“Bir Yazarın Zaafiyeti”

Şüphesiz ki sanatsal bir eser vermek isteyen yazarın en büyük düşmanı, ayağına doladığı ideolojilerdir. Bunları körü körüne eserlerinde savunma kaygısı...

Kapat