Aşkınız, Cesaretiniz ve Mostar Köprüsü

Tarihi anlamda geçmişten günümüze gelip değerini koruyan yapılardan biri de Bosna Hersek’te bulunan Mostar Köprüsü’dür. Bu eski köprü, mimari harikası bir yana taşıdığı önem ve taşıdığı anlamlar nedeniyle de dünyanın en önemli yapıları arasındadır. Bosna-Hersek’in Mostar Kenti’nde Neretva Nehri üzerine Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen bu tarihi köprü, iki farklı kültürü yani Boşnak ve Hırvat kesimlerini birleştirerek barışın ve sevginin de sembolü haline geldi.

bosna-hersek-mostar-koprusu

Neretva nehrinden 24 metre yüksekte, 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, Bosna halkı tarafından nehre atlamak için kullanılan bir yer haline gelmiştir. Hatta öyle bir gelenek haline gelmiş ki genç erkekler nişanlılarına cesaretlerini göstermek için kendilerini köprüden Neretva Nehri’ne atarlarmış. “Kırlangıç Atlayışı” adını verdikleri özel bir teknikle yaptıkları bu cesaret gösterisi, kimi zaman kız babaları tarafından da talep edilebiliyormuş. Öyle ki, babalar atlamaya cesaret edemeyenlere kızlarını vermezlermiş.mostar-koprusu

Bosna-Hersek’te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü’ne yapılan saldırılarla köprü yıkıma uğramış ve 1993’ün Kasım ayında köprü tamamen yıkılmıştır. 1970’lerdeki – yani orijinal –  halini bir üstteki fotoğrafta, 2004 yılında UNESCO, Dünya Bankası ve birkaç Türk şirketinin destekleriyle tekrar yapılandırılan köprünün yeni halini bu fotoğrafta görebilirsiniz.

bosna-mostar-koprusu

Günümüzde ise köprüden atlama geleneğini, köprüyü ziyarete gelen turistler ve o bölgenin yerlileri sürdürüyor. Köprünün manzarasını ve büyüleyici atmosferini de bu fotoğrafta görebilirsiniz.

Bu şehrin atmosferine, doğasına ve doğadan yansıyan ışıklarına köprüye çıktığınızda şahit olabilirsiniz. Bosna’daki bu güzel tarihi eserin ve Bosna Hersek’in kendisinin insanlarda bıraktığı izlenimi Bosna’nın Nobel ödüllü yazarı İvo Andric’in söylediği şu sözlerden anlayabiliriz: “Mostar’da bir gece geçirdiğinizde sabah olunca sizi uyandıran ses değil, ışıktır.”

Bir şans yakalayıp buraya ziyaret edebilirseniz, Neretva’nın turkuaz rengindeki sularına kendinizi bir kez de benim için bırakın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.