Atatürk’ün Türkiye’yi Tanıtmak İçin Çektirdiği Mükemmel Fotoğraflar

Sanata ve bilime karşı beslediği sevgi ve değer ile kuşkusuz çok yönlü bir lider Mustafa Kemal Atatürk. Tarihsel açıdan; bir ülkeyi yüceltmek için güzel sanatları sevmenin başlıca bir kural olduğunu vurgulayan Atatürk, doğa sevgisiyle de Türkiye’yi yücelten bir kişilik. Türkiye’nin yurt dışında en iyi şekilde tanıtılması için, doğasında saklı olan güzellikleri fotoğraflatan Atatürk, oluşturduğu bu albüm ile bizlere tarihsel bir miras daha bırakmış durumda. Türkiye’nin pek çok yerinden alınan bu fotoğraf kareleri; gerek çekim açılarıyla gerek siyah-beyaz kontrastın getirdiği güzellikle bizleri  şiirsel bir yolcuğa çıkarıyor.

“Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.”

Kars Artvin Arasında Bir Manzara

“Sanatkâr da, toplum da uzun mücadele ve gayretten sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.”

Toroslar’da Bir Köy Değirmeni

“Devleti idare eden bakanla, vatanın refahına elinin işi ile yardım eden sanatkâr arasında, yalnız küçük bir fark vardır, o da şudur: Birinin vazifesi, bir diğerininkinden daha önemlidir. Fakat her ikisinde de iyi yapılmak şartıyla, ahlaki değer aynıdır.”

Ağrı’nın Eteğinde Harman

“İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır Bir millet ki, resim yapmaz, bir millet ki, heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin getirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur Halbuki bizim milletimiz, gerçek nitelikleriyle medeni ve ileri olmaya lâyıktır ve olacaktır.”

Doğu Anadolu’dan  Bir Manzara

“Güzel sanatlarda başarı; bütün inkılapların başarılı olduğunun en kesin delilidir. Bunda başarılı olamayan milletlere ne yazıktır! Onlar, bütün başarılarına rağmen medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla tanınmaktan daima yoksun kalacaklardır.”

Balık Ağları

Milletimizin güzel sanatlar sevgisini, her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

Mersin’de Akşam

“Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakış ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”

Çoruh Nehri 

 

Namrun Yaylası’nda Bahar

 

Giresun Limanı

Bursa’da Sabah

Beyşehir Gölü

Malatya’da Kar ve Bahar

 

1 Yorum

  1. Avatar

    Ferhat Çağrı Gültekin

    05 Aralık 2017 en 20:25

    Çok güzel …. ❤❤❤

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.